Ултимативен водич за секс пози

Сексот и секс позициите понекогаш се малку како загатка. Постојат многу различни начини на кои може да се изведат. Всушност, само вашата фантазија ја поставува границата на тоа како можете да ја составите сложувалката со вашиот партнер.

Има бескрајни можности и опции за секс пози. Има сè, од положби како класичните мисионерски, до поконкретни верзии со опрема за BDSM и положби на Кама Сутра кои навистина ја ставаат вашата фигура и флексибилност на тест.

Добри секс пози: Кои се најдобри за почеток?

Сексуалните преференции се многу индивидуални и сите тела се различни. Ова е всушност причината зошто е толку важно да пробате нешто ново од време на време. На пример, можете да испробате нова секс поза или пак, секс поза што е слична на онаа што веќе знаете дека ви се допаѓа.

Или ако знаете дека вие или вашиот партнер навистина сакате одреден тип на секс, како што е на пример аналниот секс, можете да започнете со нова позиција во тој жанр. Можете исто така да започнете со имплементирање на нешто навистина различно и да видите како ќе оди. Но, пред се запомнете дека смеењето е и начин да ја зголемите интимноста и да се зближите еден со друг.

Некои секс пози може да бидат физички предизвикувачки и да вклучуваат движења кои потенцијално можат да предизвикаат полесни телесни повреди. Ако се впуштите во нешто амбициозно, важно е да започнете полека и континуирано да се проверувате меѓусебно дали е се во ред. Ако одредена секс поза не функционира за вас, секогаш можете да преминете на друга.

А сега нешто поконкретно околу секс позите!

Има бесконечен број секс пози – а всушност само имагинацијата ги поставува границите.

Овде не можеме да ви обезбедиме исцрпна листа – ниту ни е гарантирано дека ќе ја знаеме секоја поединечна позиција до која дошле паровите ширум светот – но еве избор од најпопуларните во различни жанрови.
Можеби не ви се потребни дилда или врзани очи за да го зајакнете вашиот сексуален живот, но, секако не се на одмет. Ако сакате малку да ги зачините работите, доволно е да се свртите, да смените позиција или да станете.

Мисионерски пози

Еве четири лесни алтернативи за мисионерската поза за љубопитните почетници во секс пози. Можеби едно од нив е само она што е потребно за да ве донесе на седмо небо. Никогаш нема да дознаете освен ако не се обидете. 😉

1. Кучешки стил

Веројатно веќе ви е познат, но кучешкиот стил е чиста класика кога станува збор за секс одзади. Тоа е животинско и сосема едноставно да се изведе. Оваа секс поза и дава речиси комплетна контрола на личноста која е одзади. Овозможува и подлабоко навлегување и стимулација на Г-точката на жената или П-точката на мажот. Всушност, за многу жени тоа е токму она што е потребно за да почувствуваат правилна стимулација на Г-точката, за да го постигнат посакуваниот оргазам.

2. Каубојка

Оваа секс поза е за оние кои сакаат да ја преземат контролата и да му дадат целосен поглед на својот партнер. Може да биде бавно и заводливо или може да биде брза трка до целта. Изборот е ваш! Личноста која е одозгора може да ги подигне колковите и да му дозволи на партнерот да ги контролира ударите или да го прилагоди чувството со наведнување подалеку над партнерот – или поназад. Пробајте ги и дознајте што најмногу ви одговара.

3. Обратна каубојка

Понекогаш дури и мала промена може да направи разлика во светот на сексот. Речиси се подразбира, но обратна каубојка е речиси иста како Каубојка – само во обратна насока, каде личноста на врвот сега е завртена со грбот.
Ова е малку покомплицирана секс поза од традиционалната Каубојка, бидејќи аголот го отежнува одржувањето на ритамот и темпото, но обидете се да напредувате полека. Во оваа секс поза можете да експериментирате и со личноста одозгора која е навалена напред или назад. Меѓу другото, може да обезбеди малку дополнителна поддршка ако се наведнете напред над нозете на партнерот. Кога ќе ја совладате оваа секс поза, тоа не е ништо помалку од неверојатно. Личноста одоздола добива навистина непослушен поглед одзади кој не ги открива изразите на лицето на партнерот, што може да биде доста стимулирачко. Обратна каубојка е исто така идеална за стимулирање и на Г-точката и на П-точката.

4. Лажичката

Оваа секс поза комбинира секс со лежење во форма на лажица и ви дава пријатен и лесен начин да го изградите темпото – т.е. да варирате помеѓу бавно и брзо темпо.
Во исто време, ви дава можност да експериментирате со длабочината на пенетрација. Можете да ја вклучите и вашата рака каде што примачот или ги споил нозете, ја подигнал горната нога или ги турнал нозете уште понапред. Лажичката одлично делува и за анален секс, што ви дава добар компромис помеѓу љубовниот и малку попалавиот тип на секс.

Орален секс

Ако сте за орален секс, постојат бескрајни можности за варијација во секс позите. Еве неколку нови варијанти и за фелацио (за партнери со пенис) и за кунилингус (за партнери со вагина) – како и за класичните 69-ти со пресврт.

1. Ракот

Оваа секс поза е сигурен хит кај многумина, без разлика дали вие сте давателот или примачот. Еден од вас треба да лежи на грб со свиткани колена и перница или две под главата. Другото лице лежи на грб со главата потпрена на бутот на партнерот и нозете од двете страни на главата. Проверете дали примачот е доволно блиску до устата на давателот за да не биде премногу напорно да достигне (можеби турнете го стомакот малку нагоре кон лицето). Во исто време, давателот има лесен пристап до други ерогени зони, што може да биде примамлив дел од играта за двајцата.

Совет: Самите раце на примачот имаат слободно движење, па зошто да не дозволиме со љубов да се грижи за гениталиите на партнерот?

2 . 69 во стоечка позиција

Како што веројатно можете да сфатите, оваа секс поза е физички напорна. Посилниот и потешкиот од вас започнува со седнување. Другиот стои со свртен грб, се поклонува напред и ја става главата меѓу нозете на оној што седи. Сега седечката личност го крева партнерот што стои така што главата е свртена наоколу, а нозете се потпираат на рамениците. Главите на двете страни сега треба да се стават меѓу нозете на другата. Погрижете се да ги држите рацете една околу друга во цврст стисок. Седечката личност сега може да се обиде да застане, така што ќе ги постигнете стоечката 69 позиција.

Забелешка! Ова не е секс поза што треба да ја правите долго време, најмногу неколку минути – и САМО ако личноста што ја држи другата е 100% сигурна доволно силна за тоа.

Идеално е да ја продолжите играта во традиционалната секс поза 69, каде што едниот партнер лежи на грб, додека другиот лежи на колена на врвот од спротивната страна. А ако сакате да ви биде уште поудобно, легнете и двајцата на ваша страна – ова исто така ви дава можност на двајцата да ги имате слободните раце за убаво задевање на градите и тестисите.

3. “Послужување” за длабоко грло

Се подразбира дека сигурно сте вежбале да го земете пенисот длабоко пред да се впуштите во оваа секс поза. Имајќи го тоа кажано, веројатно е најдобрата позиција да вежбате длабоко грло, бидејќи устата и грлото речиси стануваат едно. Бидејќи примателот ќе има голема слобода на движење во оваа секс поза, можеби е добра идеја давателот да ги користи рацете за да помогне и да ја контролира пенетрацијата за време на овој тип на орален секс.

Совет! Можеби е добра идеја да го ставите на маса за партнерот кој прима да не мора да оди далеку на колена за да го добие пенисот на вистинската висина во однос на устата на давателот.

4 . Грчки секс

Грците имаат среќа дисциплината анален секс да им биде именувана по нив. Кога станува збор за аналниот секс, важно е да не скокате во нови напредни секс пози без прво да имате добро искуство со основните работи.

Без разлика на вашето ниво, добро е да ги следите трите златни совети за добар анален секс:

1. Загрејте добро пред да започнете (на пр. со мал бат плаг).
2. Бидете сигурни дека и двајцата сте целосно подготвени (комуникацијата е клучна).
3. Користете анален лубрикант – и по можност голема количина од него.

Овде ви нудиме три предлози за нови пози за анален секс, кои можат да помогнат да го зачините вашиот сексуален живот. Но запомнете дека дури и ако сте искусни во анален секс, можеби ќе биде потребно време да се навикнете на нова секс поза, затоа бидете трпеливи еден со друг и не се откажувајте ако првиот пат е малку непријатен. На добар пат сте до најдоброто анално искуство досега!

1. Сфингата

Оваа секс поза е нова варијација на класичниот доги-стајл. Примателот треба да се свие со раздвоени нозе и се наведнува напред на лактите, така што со задниот дел е подигнат нагоре. Давателот ги истегнува нозете наназад за да додаде повеќе тежина, а ако оваа позиција ви е нова може и да биде и на колена за послаб интензитет.
Сфингата изгледа навистина секси, но и така се чувствувате. Релативно е едноставна за пристап, но може да биде предизвик за примателот, бидејќи лицето ја носи целата тежина на рацете. Сепак, вреди, бидејќи постои многу добра можност за стимулација на простатата. Примателот може да се обиде да ги поддржи рацете на добра цврста перница или две – ова може да помогне, за да може секс позата да се држи подолго.

2. Мало подигање

Друга варијанта на секс поза со кучешки стил, каде што главата и горниот дел од телото на примателот се спуштени до крај на креветот, но долниот дел е подигнат нагоре кон оној што дава. Ако примателот стави неколку перници (или, уште подобро, секс перница), секс-позата станува многу поудобна. Во оваа секс поза, стимулацијата на простатата е засилена, бидејќи тие ќе бидат поблиску до давателот. Сепак, бидете свесни дека секс позата ја отежнува комуникацијата со говорот на телото, затоа не заборавајте да кажете гласно што е убаво, а што не.
Совет: Оваа секс поза одлично функционира и обратно – т.е. аналната верзија на мисионерската поза, каде што сексуалната перница и помага на страната која прима да го подигне задниот дел нагоре, така што давателот има полесен пристап за пенетрација. Потоа, исто така, постои можност дека можете да воспоставите контакт со очи еден со друг.

3. Шарка

Шарка е интензивна секс поза, што овозможува дополнителна длабока пенетрација – сепак бара одредена агилност од двете страни. Давателот мора да има едно колено во креветот, додека стапалото на другата нога лежи рамно на креветот. Во исто време, мора да се потпрете малку наназад со тежината на вашите раце.
Примачот стои на сите четири со подлактиците рамни на креветот. Погрижете се само колената и прстите да го допираат креветот, така што задниот дел од телото дополнително ќе се подигне нагоре. Намерно користиме мека површина (креветот) во оваа секс поза, бидејќи и колената и лактите се поддржани. Примателот може да користи и перница за да ги ослободи подлактиците и рамената. Секс позата е и интензивна и доста напредна, па можеби е добра идеја да почекате со неа до крајот на играта, кога и двајцата ќе бидете добро вклучени и ќе можете побрзо да ја доведете до кулминација.
Совет: Зошто да не ја пробате и оваа секс поза за вагинална пенетрација?

Секс со ропство

Речиси се подразбира дека сексот со ропство вклучува додавање на некоја форма на ропство во вашата секс поза. Тоа може да биде сè, од манжетни до сатенски вратоврски или јажиња – или можеби само вратоврска во најдобриот стил на Кристијан Греј. За двете страни може да биде иритирачки тоа што не можете да ги користите рацете, а другата страна има целосна контрола. Но, од друга страна може да биде неверојатно опуштачко искуство да ја препуштите контролата.

Погледнете ги нашите предлози за три секс пози за BDSM секс кои внесуваат дополнителен сјај во спалната соба.

1 . Одскокнувачот

Во оваа секс поза, еден од вас лежи на грб во кревет со раширени раце и раширени нозе. Лицето мора да биде врзано за креветот и со рацете и со нозете. Идеално сценарио е да користите сет за врзување за креветот, кој е лесен за употреба, или пак ако немате можете да употребите јаже или вратоврска.
На овој начин доминантниот има целосен пристап до оној што е во потчинета положба. Оваа ранливост може да ја направи играта екстра возбудлива за двајцата, а во исто време отвора многу различни видови на секс и BDSM игра. На пример, обидете се да ставите превез за очи или гаг топче за време на секс позата за да го подобрите чувството на ранливост и да ги зголемите сетилата. Сепак, внимавајте на циркулацијата на крвта на примателот, бидејќи рацете над главата може да се вкочанат ако стојат во таа позиција подолго време. Исто така, погрижете се манжетните да не се затегнати премногу цврсто околу зглобовите и глуждовите. Секогаш мора да има простор за барем еден прст помеѓу манжетната и кожата.

Совет: Ако сакате да го направите тоа дополнително дрско, примачот може да лежи на стомак наместо на грб. На овој начин може дополнително да го возбуди тоа што не може да види што прави партнерот.


2. Врзување на столче

Оваа секс поза се одвива, како што сугерира името, со врзување на еден од вас за столче (по можност изберете цврсто столче што не се превртува така лесно). Можете да ги користите и јаже или лента за да се врзете еден со друг, но ние препорачуваме сет за врзување за почетници бидејќи е брз и лесен за употреба.
Доброто од оваа секс поза е што не ја оптоварува многу врзаната страна, бидејќи вие седите. Во исто време, на партнерот му дава супер добар пристап да си игра со градите и брадавиците – а ако нозете се залепени на надворешната страна на ногарките на столот, вагината или пенисот се отвораат уште повеќе. Пределот на клиторисот може да се стимулира со вибратор или со клиторален стимулатор, додека пенисот и тестисите можат да се стимулираат целосно слободно и со раце и со уста. Со сет за врзување, можете да го менувате степенот до кој сакате да се ограничи движењето на врзаното лице, а можете да додавате и врзани очи, маски, штипки за брадавици, камшици, тепалки и друга опрема за BDSM – само имагинацијата ги поставува границите.

3. Жабата

Оваа секс поза го носи кучешкиот стил на сосема ново ниво бидејќи зглобовите се врзани за глуждовите. Овде, примачот мора да клекне со главата и рамената потпрени на креветот – или на перница, и со рацете меѓу нозете, така што зглобовите се во линија со глуждовите. Зглобовите сега се закочени до глуждовите со јаже за ропство, лента, манжетни или со шипка што е апсолутно совршена токму за оваа положба. Жабата во голема мера ја инхибира слободата на движење на примачот и ги прави многу ранливи. Затоа, погрижете се да разговарате пред да започнете и да се договорите за СТОП збор што веднаш може да ја прекине играта. Сексуалната поза одлично функционира и за анален и за вагинален секс, но можете да се впуштите и во други откачени манифестации како што се удирање и игра со болка.

Нинџа секс

Со овој жанр, преминуваме во одделот Кама Сутра, кој поставува нешто поголеми барања за флексибилност и издржливост. На овие три секс пози им дадовме одреден степен на тежина од 1-10. Нивото на тешкотија 10 треба да се обиде само ако двете страни се флексибилни и физички силни.

1. Детелина од бамбус

Ова е класична секс поза на Кама Сутра која е релативно лесна варијација на мисионерската поза. Сепак, тоа бара малку флексибилност за примачот, кој лежи на грб и ја крева едната нога право нагоре во воздух, додека другата нога лежи испружена на креветот или на подот.
Давателот седи наваму на потколеницата на партнерот, додека на другата нога и е дозволено да лежи на рамото. Давателот се држи за подигната нога на примачот додека се врши пенетрација и потиснување. Една од големите предности на ножот за бамбус е тоа што овозможува длабока пенетрација. Исто така, дава многу добар пристап до клиторисот, кој исто така може да се стимулира со раце или со вибратор на клиторисот. Ако секс позата стане премногу заморна, горниот дел од ногата може да се спушти додека другата нога е подигната и се потпира на рамото на партнерот.

Ниво на тежина: 5

2. Форцепс

Во оваа секс поза, примателот лежи на негова страна во кревет со половина од горниот дел од телото (и го потпира со лактот), додека другата половина ја држи оној што дава. Ако сте подготвени за дополнителен предизвик, секс позата може да се изведе без кревет и раката рамна на подот.
Давателот стои свртен кон партнерот со добар стисок за колкот/струкот. Овде, давателот исто така ги користи нозете за да ја држи долната нога на партнерот надолу, горната нога нагоре и во исто време го воведува пенисот – или страп он ременот.

Ниво на тежина:
*Кревет: 7
*Слободно стоење: 10

3. Трицепс падови

Оваа секс поза може да се испроба на два различни начини. И двајцата бараат многу добра сила, но не е невозможно да се постигне.
Во полесната варијанта, давателот седи на софата, ги пружа рацете зад него и своите стапалата ги поставува на масичка за кафе или табуретка. Партнерот седи наопаку додека давателот ги користи рацете за да се турка горе-долу. Во понапредната варијанта, секс позата е спротивна. Тоа значи дека давателот лежи на грб на подот – на пример на голема перница до софата. Партнерот сега ја зазема секс позата што ја имал претходно, но овој пат примателот е тој што крева и спушта. Предизвикот е, се разбира, тоа што треба да бидете во навистина добра форма за да можете да правите падови на трицепс подолго време, а истовремено да се концентрирате на задржување на пенисот/ременот внатре во партнерот.

Ниво на тежина: 9

Зошто да пробате нови секс пози?

Откако кликнавте на оваа објава на блогот (и ги поминавте сите пози), веројатно ги барате најдобрите секс пози и секс пози за да додадете дополнителен зачин во вашиот сексуален живот. И не сте сами. Луѓето веројатно се обиделе да ја склопат сложувалката на различни начини уште од Адам и Ева.

Кама Сутра

Кама Сутра е хиндуистичкото дело (оригинално напишано на санскрит), што го направи популарно да се најдат нови начини за вежбање гимнастика – иако само едно поглавје во делото беше посветено на секс позициите.
Кама Сутра е објавена на англиски јазик во 1883 година. Сепак, ја достигна неговата голема популарност дури кога поглавјето за секс позициите во 1990-тите почна да кружи на Интернет како независен текст. Иако Кама Сутра денес е позната како книга за секс пози, делото во целина беше наменето како прирачник за задоволство. Во времето на објавувањето, се сметаше за упатство за тоа како да се живее добар живот. Меѓу другото, како да имате среќен брак, како да изразите љубов еден кон друг преку секс, како да го задоволите партнерот, како и да создадете задоволство и разновидност во вашиот сексуален живот.

Бидете заедно на нови начини

Задоволството и разновидноста често се причина зошто сакаме да пробаме нови и добри секс пози.

Новите и непроверени секс пози ви дозволуваат да истражувате нови ерогени зони. Тие можат да ја зголемат вашата иницијатива и ентузијазам за секс и да ја променат вообичаената динамика на моќ помеѓу вас и вашиот партнер. И тие можат да ве натераат да го видите вашиот партнер од нов агол – буквално!
Кога заедно истражувате нови и добри секс пози, сексуалниот живот станува поинтимен затоа што заедно ги поместувате своите граници и откривате нови начини да уживате еден во друг. На овој начин постигнувате повеќе уживање – и заедно и поединечно. И не заборавајте дека новите секс пози можат да ви ги зголемат шансите да постигнете повеќе и подобри оргазми.

Треба ли да кажеме повеќе? Се што треба е желба и почеток!


Забавувајте се со вашите нови секс пози!

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top