Лубриканти – зошто треба да се користат?

Постои долготрајна стигма што понекогаш доаѓа заедно со користењето на лубриканти – идејата дека неговото користење значи дека физички или емоционално не сте во моменталната ситуација. Ајде да ја разбиеме оваа стигма. Со користење на подмачкување во кревет, вие всушност ја преземате контролата над вашето задоволство и си дозволувате да поминете уште поексплозивно време во кревет. Личниот лубрикант може да се користи за да помогне да се создадат попријатни искуства, без разлика дали се работи за секс, мастурбација, играње со секс играчки или комбинација!

Исто така, постојат повеќе опции за избор: желе, силиконски, хибридни и на база на вода! Но, повеќе за тоа подоцна. Едноставно кажано, единствената задача на лубрикантот е да ги подобри работите.

Лубрикантот помага подобро и попријатно чувство кога го користите во комбинација со кондом.
Кондомите се неверојатно важни за употреба при сексуални активности како што се анален секс, вагинална пенетрација и орален секс. Тие го спречуваат ширењето на сексуално преносливите болести и можат да помогнат во спречување на несакана бременост. Многу кондоми сега имаат мала количина на лубрикант за да го олеснат овој процес, но не сите кондоми имаат подмачкување на нив. Со триење, понекогаш може да се случи да се исуши кондомот, а тоа со себе носи ред непријатности.

Препорачуваме лубрикант на база на вода, за да не го загрози интегритетот на латексот од кој се направени повеќето кондоми. Ако носите кондом: нанесете мала количина лубрикант на себе и полека ставете го кондомот. Потоа, откако ќе го ставите кондомот, нанесете уште малку за да спречите кинење додека го ставате! За овој чекор може да ви помогне и партнерот. Колку повеќе лубрикант, толку подобро!

Не сте сигурно каков тип на лубрикант треба да користите? Еве неколку совети за вас…

Лубрикант може да користи секој, за се

Не постои такво нешто како „типичен“ корисник на подмачкување. Лубрикантот може и го користат сите, без разлика на пол, возраст и сексуалност, а може да се користи и за време на мастурбација. Едноставно нанесете го на кој било дел од телото што на кој ви треба некаков тип на подмачкување или користете го со секс играчка. Подмачкувањето може да биде на база на вода, масло или силикон, затоа само погрижете се да користите некој што е соодветен за вас, вашиот партнер и сите секс играчки што ги поседувате и користите.

Го прави мастурбирањето подобро

Кога сакате да стапите во “контакт” со себе, прво нешто што треба да направите е да нанесете малку подмачкување. Може веднаш да ги промени сензациите кога ќе започнете! Ако уживате во рачна стимулација, ви препорачуваме силиконски лубрикант бидејќи е долготраен и не се мие така лесно! Потребна е помала примена на подмачкување и е особено одлична за мастурбација под туш.
Забелешка: Погрижете се да НЕ користите лубрикант на база на силикон со сексуални играчки на база на силикон, бидејќи тие со текот на времето може да ја разградат гумата на играчката. Ако сакате да уживате во некои вибрации од вашата омилена играчка, користете лубрикант на база на вода или хибрид!

Лубрикантот помага за време на аналниот секс да се чувствувате подобро (и побезбедено)

Аналниот секс е омилен начин на игра за многумина, но важно е да знаете како да уживате. Хибридно или густо подмачкување на база на вода се одлични за употреба. Бидејќи за разлика од вагината и пенисот аналната празнина не се подмачкува, лубрикантот не само што ја прави побезбедна, туку може и да го подобри вашиот оргазам! Затоа, слободно нанесете подмачкување за време на предиграта за релаксирачки ефект, за време на самиот анален однос или додека користите играчки за анален секс за попријатно искуство насекаде.

Лубрикантот помага при сувост

И покрај тоа што е вклучено, понекогаш на вашето тело му треба малку време да се поврзе со вашиот ум. На вагината има природно подмачкување кога се возбудени, но понекогаш ви е потребна малку поголема поддршка. Ова е сосема нормално! Затоа предиграта е толку важен елемент на сексот, бидејќи му дава доволно време на вашето тело да се конектира со вашиот ум. Исто така, некои жени едноставно не го добиваат подмачкувањето што би го сакале – фактори како што се менопаузата, лековите или менструалниот циклус, сите можат да играат улога.

Лубрикантот помага да ги зачините нештата

Воведувањето на подмачкување во вашата рутина е одличен начин да се чувствувате поинвентивно и поавантуристички. Самиот чин на нанесување лубрикант врз себе или партнерот е еротски – ова искуство може да доведе до неверојатна предигра и да помогне чинот да трае подолго!

Да резимираме: Лубрикантите не само што се полезни и ефикасни, тие во исто време допринесуваат за интензитетот на вашето задоволство. Win – Win ситуација зар не? 🙂

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top