25 Совети како да ја задоволите својата партнерка

Ајде да зборуваме за секс. Всушност, уште поважно, ајде да зборуваме за добар секс. За добриот секс, кој прави сите да се чувствуваат целосно безбедно и 100 отсто задоволно. Сега, за жал, и покрај тоа колку речиси секое порно, секси шоу и еротски филм прикажува женска возбуда, добриот секс за една жена обично не е неколку бакнежи проследени со неколку минути пенетрација. Извини, Холивуд! 🙂

Бидејќи сите сме различни – од нашата анатомија до нашите сексуални интереси – не постои единствен трик што ќе ги натера сите целосно да го изгубат умот во кревет 100 проценти од времето, па затоа е од толку суштинско значење да научите широк спектар на совети за задоволство кај жената. Сексуалниот едукатор и тренер за задоволство Сешата Роуз објаснува: „Една големина не функционира за облека, и секако не функционира ниту за женско задоволство“, објаснува таа. „Задоволството не може да се стандардизира“.

Иако да, постојат многу начини да се задоволи жена, најважно е „да бидете отворени и приемчиви за повратни информации“ пред да се нурнете под покривката со нова секс играчка или орална секс техника. Може да биде тешко *не* и да се чувствувате повредено кога добивате совети поврзани со секс, но треба да го оставите егото настрана ако сте во потрага по задоволство.

Оттука, едноставно разговарајте со вашиот партнер за тоа што му се допаѓа – а ако сте со партнер со кој сте биле со години, продолжете да разговарате. Тоа е затоа што сексуалните преференции се менуваат, а она што може да го возбуди некого сега може да не му се допаѓа за една година од сега. Ние секогаш се развиваме и менуваме, сите!

Додека експериментирате и истражувате заедно, има неколку општи совети за задоволство фокусирани на жените што треба да ги имате на ум. Иако овие 25 предлози се наменети за луѓе со вагини, многу од нив се прилично универзални, што значи дека апсолутно треба да земате белешки.

Од менување на чаршафите до поставување на расположението, еве ги најдобрите совети препорачани од експерти за задоволство на жената, што ќе ве приближи малку поблиску до статусот на богот на сексот.

1. Одложете ја пенетрацијата.

Еден од првите и најважните начини да му угодите на партнерот што има вагина е да се фокусирате помалку на пенетрацијата бидејќи понекогаш надворешниот однос е исто толку важен како и сексуалниот однос. Кога сексот е фокусиран на пенетрацијата и машкиот оргазам, одзема од тоа да биде повеќе фокусиран на задоволството. Наместо да брзате кон пенетрацијата, обидете се да одвоите време или пак за промена некогаш целосно да ја прескокнете пенетрацијата. Постојат многу различни видови на секс што можете да ги испробате, а некои од нив можеби ќе бидат попријатни за вашиот партнер.

2. Направете мапа на задоволството.

Мапирањето на задоволството е вистинска работа и да, богатството е навистина оргазмично. Во основа, мапирањето на задоволството е начин да се открие што се чувствува добро на нечие тело. За да го направите тоа, истражете ги примарните и секундарните ерогени зони додека изведувате сензуална масажа, користејки текстури (на пример, ливчиња од рози, пердуви, крзно, кожни реси) или играјќи си со температурата (т.е. мраз или восок).

Додека полека се движите по телото на вашиот партнер, вашиот партнер може да оцени колку задоволство чувствува на скала од 1-5. Ова ќе ви даде идеја за областите што сакаат да ги допираат и областите од кои претпочитаат да се воздржувате. Нема смисла да губите време бакнувајќи им го вратот кога претпочитаат каснувања на рамо, зар не?

3. Гледајте ја вашата партнерка како мастурбира.

Буквално нема подобар начин да му угодите на партнерот од тоа да гледате како тие самите си се задоволуваат. Ова е особено точно за луѓето со вагини бидејќи, не е невообичаено оние кои имаат вулва да доживеат оргазам сами, но никогаш со партнерот. Наш совет е да внимавајте како вашиот партнер се допира себеси. Обрнете големо внимание на типот на допир, притисок и брзина кон кој гравитираат. „Тие најдобро ги познаваат нивните тела, затоа учете од изворот“.

4. Протријте го клиторисот

Ако мораше да одбереме еден единствен таен потег за задоволство на некого со вагина, тоа е дека треба да се внимава на клиторисот. Бидејќи на близу 90 проценти од луѓето со вагина им е потребна стимулација на клиторисот за да доживеат оргазам. Клиторисот е единствениот орган за задоволство што апсолутно не сакате да го пропуштите. Играјте со примена на лесен и силен притисок. Започнете со бавни движења и постепено зголемувајте го темпото. Ако нивното дишење се забрза или клиторисот се вкочани, вие сте на вистинскиот пат!“

5. Зголемете ја интимноста.

Има многу повеќе во интимноста отколку само сексот, и колку повеќе ја градите *надвор* од спалната соба, толку подобро вашата врска и интимност ќе бидат *во* спалната соба. Поминувањето квалитетно време заедно, водење длабоки разговори и ангажирање во несексуален допир се неколку лесни начини за зајакнување на вашата врска.

Исто така можеме да ви предложиме да имате тантрички секс, кој е побавен, помедитативен стил кој ја нагласува интимноста и сексуалното искуство во целина. Луѓето кои практикуваат тантрички секс често споделуваат дека имаат повеќекратни и/или поинтензивни оргазми.

6. Вклучете музика за расположение.

Песните прават сè да изгледа поспектакуларно, а сексот не е исклучок. Сепак, пред само да ја пуштите вашата плејлиста на shuffle, можеби ќе сакате да подготвите листа за репродукција за секс. Ако ви е тешко да изберете музика сами, направете ја таа работа заедничката активност! Тешко дека на пример народна музика ќе ви го покрене расположението. Освен ако, се разбира, тоа е вашата атмосфера. 🙂 Но некоја убава плејлиста со музика од Enigma или The Weekend би била одлична.

7. Нанесете апсолутно НУЛА притисок.

Сериозно, ниеден. „Ако [тие] се борат да постигнат оргазам, притисокот — дури и суптилниот притисок како да прашате „Дали си блиску?“ — може да ги исклучи“. Пред да преминете од еден тип на секс во друг (како орален до пенетрација), барањето и уверувањето дека вашиот партнер/ка е подготвен за тоа и дури и сака да го направи тоа е во основа бонтон во спалната соба.

8. Брзајте поооооолека

Брзо и диво понекогаш е идеално, но во најголем дел, бавното и стабилно ја победува трката. Дојдете до точка каде што тие молат за повеќе. Започнете со не-генитален контакт и полека движете се кон целта. Вагината е опуштена на овој начин. Експериментирајте со различни брзини и притисоци на допир. Исто така, ако навистина не сакате да создадете изгореници, предлагаме буквално да и дадете на вагината масажа за да ги загреете работите на вистински начин. Во овој случај и лубрикант нема да биде на одмет.

9. Користете некои играчки.

Секс играчките се одлични за менување на работите, инспирација на фантазии и за давање дополнителна стимулација. Има еден тон опции на пазарот, од сексуални играчки кои симулираат орален секс до прстени за пенис, па дури и сексуални играчки кои работат на апликации. Играјте заедно со неколку за да видите што му се допаѓа на вашиот партнер.

10. Одвојте време и обрнете внимание.

Можеби изгледа како очигледно „дух“, но ќе бидете изненадени од тоа колку брзо работите можат да се движат во моментот. За секс од секаков вид, одберете да тргнете по живописната рута наместо кратенката. Започнете од врвот на главата и одете сè до прстите на нозете. На жените навистина им се потребни 10-20 минути за да постигнат оргазам, така што имањето трпелив партнер ни помага да доживееме сексуално исполнување.

11. Бидете несебични.

Единственото нешто потопло од чувството на приоритет е буквално самото сонце. Повеќето луѓе сакаат партнер кој ги става нивните потреби на прво место и го прави нивното задоволство приоритет. Одлична работа во тоа да се биде несебичен љубовник е тоа што вашиот партнер ќе сака да ви возврати. (Што се чини како win-win ситуација овде.)

12. Обезбедете безбеден простор без осудување.

Сексот не е секогаш совршен – се случуваат неочекувани работи како грчеви, менструации, тегоби, замолкнување и многу повеќе, велат клиничките сексолози. Сите се прилично чести и можеби изгледаат срамно, но жените сакаат да се чувствуваат безбедно за време на сексот и да знаат дека што и да се случи е во ред и без осудување. Исто така, ова се работите на кои можете апсолутно да се смеете и да продолжите понатаму, нели?

13. Не се плашете од новитети.

Видете, никој не сака да има секс во една положба цела ноќ. Новитетите се она што го возбудува мозокот, без разлика дали тоа е преку нова секс поза, играчка или облека. Сексолозите, предлагаат да играте повеќе игри, да експериментирате со различни секс пози, да имате секс на различни места во домот и/или да користите играчка. Причината?! Да се ​​прават исти потези и да се има секс на исти пози или на исто место станува секојдневие за жените кои се во долгорочни партнерства или ако постојано имаат секс со иста личност.

14. Орален секс со ентузијазам.

Знаете како некои мажи сакаат толку да им се “цица” пенисот што буквално потекуваат солзи? Тоа го сакаат и оние што имаат вагина! Не, не треба да се загушиш, но страсниот ентузијазам никогаш не повредил никого. Дадете и на знаење на вашата партнерка дека сакате повратни информации. Прашајте ја повеќе пати дали се чувствува добро и дали има нешто што можете да направите за да го направите уште подобро. Ако не знаете што правите или не сте баш најсигурни во вашата техника, научете. Ова е ера на информации – има многу ресурси.

15. Гушкање.

Некогаш сакате да ве гушкаат во добропознатата форма лажичка, понекогаш сакате да останете на спротивните страни од креветот. Иако овие преференции може да се разликуваат не само од личност до личност, туку и во секоја ситуација, најдобро е да проверите со вашиот партнер и да видите што се случува. Само едно едноставно „Можам ли да те гушнам? или нешто во тој контекст функционира овде.

16. Имајте отворен ум.

Можеби вашиот партнер сака да внесе играчки во комбинација или да проба нешто различно во кревет. Тешко е да се биде ранлив. Да се ​​биде ранлив кога си гол е уште потешко. Иако никогаш не треба да правите или да пробате нешто што не го сакате, клучот е да се биде партнер на кого може да му верува и да се чувствува безбедно. Самото слушање без осудување и подготвеноста да излезете од вашата комфорна зона ќе ви помогне многу.

17. Имајте многу вокален ентузијазам.

Нема ништо пожешко од партнер кој штотуку е засилен да биде со вас и не може да престане да зборува за тоа колку мислите дека сте жешки или колку го возбудувате. Станете гласни и покажете го тоа. Кажете му на вашиот партнер колку го сакате колку ве привлекува и дека не можете да престанете да размислувате на него.

18. Користете заштита.

Не правете ја оваа непријатна ситуација кога се обидувате да имате брз секс да го направите тоа без заштита. Тоа е непријатно, непотребно и ќе ја постави сцената за не баш секси сценарио. Не само што презервативите помагаат во заштитата од бременост и СПИ, туку го олеснуваат чистењето и некои од нив (како ребрести) всушност го прават сексот да се чувствува подобро. Плус, мирот на умот може да им помогне на оние што имаат вагина да се релаксираат што еднакво на генерално подобар секс. Искрено, не е важно каков вид на секс имате – орален, анален, вагинален, рачен – само користете кондом!

19. Дајте приоритет на оргазмот на партнерот.

И покрај тоа што медиумите најчесто го прикажуваат, сексот не треба да завршува со машкиот оргазам – особено ако нивниот партнер сè уште не доживеал. Не е важно кој е вашиот пол, ова е универзална задолжителност. Освен ако не се дискутира поинаку: Ако знаете дека ќе бидете премногу исцрпени по вашиот оргазам, погрижете се вашиот партнер претходно да го доживее својот оргазам. Тоа не е квантна физика. Ако знаете, сигурно, дека ќе го добиете своето, зарем не би сакале и вашиот партнер да ужива?

20. Комуницирајте пред, за време и потоа.

Има време и место за секс без зборови, но исто така е убаво да се има партнер кој ве прашува дали сте за нешто или дали го сакате на друг начин. Не добивате дополнителни поени ако стигнете до целта без да побарате насоки. Разговарајте за тоа што ви се допаѓа пред сексот, за време на сексот и после сексот за да биде подобро за сите.

21. Одржувајте го креветот чист.

Навистина, навистина е тешко да се ослободите и да уживате ако чувствувате дека вашите тела се се валкаат покрај какви било седиментни слоеви на пот, валканост и спојувања од минатото. Ако знаете дека некој доаѓа на секси време, исперете ги вашите чаршафи. Ако не сте добиле можност да ги измиете чаршафите, преместете ја забавата на друго место како каучот или тушот. Тоа е само вообичаена учтивост!

22. Имајте резервен полнач за телефон.

Можеби вашиот партнер треба да повика такси потоа. Можеби им кажале на своите пријатели дека ќе им ја испраќаат нивната локација на секои 30 минути. Можеби тие само сакаат наполнет телефон за испраќање слики пред спиење на нивниот групен разговор. Што и да е, имајќи при рака полнач за телефон ќе го направи вашиот партнер да се чувствува удобно, безбедно и згрижено на сличен начин.

23. Вклучете многу предигра.

Сексот не е трка до целта, а моќта на предиграта не може да се прецени. Бидејќи на вагината и треба одредено време за да се загрее, можете да одвоите време и да извлечете работи и да уживате. Малку трпение ќе ве однесе на долг, долг пат. Освен тоа, кога оргазмот би бил единственото нешто што е важно за сексот, речиси сите со вагина би се забавувале со USB-портот што ги полни нивните вибратори.

24. Отстранете ги чорапите.

Би сакале да ве замолиме едно нешто, а тоа е отстранете ги чорапите пред секс. Толку е чудно да се види некого како, целосно гол, но сè уште носи чорапи што навистина може да ве оддалечи од моментот. Плус, тогаш вашиот партнер ќе наиде на чудна работа како: „Дали требаше да ги оставам моите чорапи? „Дали не сакаат стапала? „Мислат ли дека моите стапала се грди?!“ и тие ќе се втурнат во дупка од вознемиреност заснована на стапала, што не е место кое никој не сака да биде.

25. Имајте реални очекувања.

Порно сексот е кул и сè, но сексот во реалниот живот не е баш таков. Сосема нереално е да очекувате вашиот партнер да постапи како што постапуваат вашите омилени возрасни ѕвезди – или да се вклучи во вид на секс што сакате да го гледате на вашиот телефон/компјутер кога мастурбирате. Не само што нема да се случи, туку нема да го натера вашиот партнер да се чувствува поблиску до задоволство. Концентрирајте се повеќе на поврзувањето со личноста и на моментот во обидот да замените нешто што сте го виделе во фантазијата создадена за машкиот поглед. Верувајте ни, подобро е – и пожешко – за сите вклучени.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top