На партнерот не му се дига?

…и зошто тоа нема никаква врска со вас…

Хемијата помегу вас е присутна, бакнувањето е страсно, но кога ќе се спуштите под појасот… НИШТО. И двајцата сте нервозни и малку засрамени, и останува да се прашувате… дали е до вас? Дали е тоа нерви? Зошто на партнерот не му се дига? Како можете да му помогнете да му се дигне и да му биде дигнат и следниот пат?

Ајде да ја поставиме сцената…

Сабота вечер, работната недела е готова и конечно отворивте шише вино за заслужена релаксација, на себе ја имате ја вашата нова чиста, секси долна облека и пуштате некоја врела плејлиста на Spotify. Вашиот партнер е кај вас на гости и се чувствувате привлечно и секси додека се качувате врз него. Ништо не може да ја уништи вашата самодоверба вечерва…

Додека ги откопчувате фармерките на вашиот партнер, вознемирувачки откривате дека таму долу ништо не се случува и не е како што мислевте (физички, дури и ако изгледа дека е комплетно вклучен во се што правите). Всушност, нему воопшто не му е дигнат, иако можеби ви се чинеше поинаку додека му ги одкопчувавте фармерките.

Лицето на вашиот партнер станува црвено, а вие се симнувате од него, збунети и засрамени. Вашата самоуверена моќ на сексуалната божица е уништена, а следниот ден го поминувате прашувајќи се зошто неговите боксерки не се претворија во извиднички шатор предходната ноќ.

Што значи кога на партнерот не му се дига?

Сум доживеала голем дел од непријатности кога се работи за спалната соба, од извалкани чаршафи по аналната средба, па дури и случаи кога мојот партнер вели дека е целосно спремен и расположен за игра, а сепак, и неговиот пенис е паднат – буквално.

Првично, овие инциденти може да го разнишаат нашето его и да предизвикаат да ја доведеме во прашање нашата сопствена експресивна сексуалност. Можеме да го интернализираме – се прашуваме дали тоа е нешто што сме направиле (или сме направиле), дали сме биле премногу навалентни (или недоволно) или пак нашиот партнер едноставно не бил расположен за секс.

И не е дека вие не сте одлични во кревет. Спротивно на мејнстрим верувањата дека мажите постојано размислуваат или сакаат секс, вистината е дека и мажите имаат испреплетени физички, ментални и емоционални реакции. Сите тие влијаат на хемијата на нивното тело (без разлика дали се работи за стрес, нерви или прекумерна конзумација на пијалоци!)

Во реалноста, нема потреба да се фиксирате на вакви случаи, бидејќи деведесет и девет проценти од случаите, статусот на нивниот пенис нема никаква врска со вас. Еве каде се може да лежи вистинскиот проблем.

Причини зошто на партнерот не му се дига.

1. Нервоза

Загрижен маж дека не му се дига

Не е дека не сте доволно секси за нему да му се дигне. Всушност може да биде тоа што сте толку секси што го прави нервозен. Анксиозноста од перформансите е еден од најголемите придонесувачи за еректилната дисфункција.

WebMD вели:

„Кај мажите, еден од ефектите на хормоните на стрес е да ги стегаат крвните садови. Помалку проток на крв во пенисот ја отежнува ерекцијата. Дури и мажите кои вообичаено немаат проблем да се возбудат, може да не можат да постигнат ерекција кога ќе бидат совладани од анксиозност околу сексуалните перформанси“.

Во суштина, вашиот партнер од толку големо исчекување на вашата средба, на крајот се блокира. Може да го мачи големината на неговиот пенис или да се плаши дека неговите потези нема да ве импресионираат, па дури и да се плаши дека нема да постигне ерекција. Со тоа нивниот страв да го претворат во реалност! Основниот страв, ниска самодоверба или срам би можеле да влијаат на неговата ерекција (или недостаток на истата).

2. Премногу алкохол

Маж пие во бар дека не му се дига

Алкохолот е ироничен мал еликсир кој ни дава храброст и намалена инхибиција да направиме чекор кон потенцијалниот партнер. За жал потоа веднаш ја поништува способноста да ги спроведеме нашите намери и фантазии во дела. Постои една фраза која се вика „виски пенис“. Да појасниме – „виски пенис“ е кога вашиот партнер пие премногу на вашиот состанок, афродизијакот може да стане нивен најголем непријател. Како што е забележано, кога некое лице ќе доживее ерекција, нивниот пенис се полни со крв, а потоа садовите се затвораат. Со тоа се спречува повратен проток, така што пенисот останува во ерекција. Сепак, ноќ со обилно пиење ги спречува тие крвни садови да се затворат, што може да резултира со флакциден пенис.

3. Лекарства

маж пие апчиња

Антидепресивите можат да го подобрат расположението на една личност. Но тие, за жал, исто така може да го намалат либидото, да го инхибираат коскеното ткиво или да го одложат или спречат оргазмот. Покрај SSRI, има цела низа лекови (дури и лекови без рецепт како антихистаминици) кои можат да предизвикаат импотенција. Понекогаш дури и никотинот може да биде виновник!

4. Стрес

Анксиозен маж

Умот и телото се меѓусебно поврзани, па ако вашиот партнер е обземен од работни проблеми, животен стрес или финансиски проблеми, тој може да ја изгуби способноста да добие или одржува ерекција. За некои, дополнителниот адреналин може да го поттикне либидото. Но за многумина стресот го намалува либидото и може да спречи ерекција. Стресот ослободува кортизол и го зголемува крвниот притисок и холестеролот, а сето тоа може да придонесе за еректилна дисфункција.

5. Едноставно не е расположен

Како што споменавме, мажите не се нон-стоп желни за секс и покрај стереотипот кој постои. Понекогаш момците – исто како и жените – едноставно не се напалени. Толку сме навикнати на оваа архаична идеја дека мажите се подготвени и сакаат да имаат секс секоја секунда од секој ден. Но тоа едноставно не е така. И тој е човек, а неговото либидо се движи по интензитет. Ова нема никаква врска со вас и вашиот сексипил. Тоа е само како функционира природата. Сите ние имаме денови кога сме повклучени од другите, без разлика колку нè привлекува партнерот.

Што да направите ако на партнерот не му се дига?

Најдобар начин да му се пријде на флакцидниот пенис е со разбирање. Не правете проблем од ништо или не го сфаќајте лично. Едноставно кажете му на вашиот партнер дека е во ред и прашајте што можете да направите за да помогнете. Ако е нервозен, можете да имате отворен разговор за тоа што ви се допаѓа и двајцата и да се фокусирате на активностите што ве поттикнуваат и двајцата, привремено ставајки ја пенетрацијата на пауза додека на двајцата не ви е поудобно. Ако партнерот е под стрес, можеби ќе им треба малку време да се декомпресираат и опуштат. Можеби ќе сакаат да разговараат со својот лекар или да го проверат нивото на тестостерон или едноставно на следниот состанок да не конзумираат голема количина на алкохол.

Во меѓувреме, сѐ уште можете заедно да го истражувате задоволството. Без разлика дали сакате да се забавувате или да истражувате еротски масажи, тантрички секс, игра со сетилата – има толку многу активности надвор од пенетрацијата што можат да ве вклучат и да ве оттргнат, можеби дури и повеќе од пенетрацијата. Може да биде навистина стимулирачки за вашиот партнер да ве гледа како се самозадоволувате, или можете да се обидете да користите моќен вибратор! Може да се обидете да користите играчки за парови кои ќе ви донесат задоволство и на двајцата во исто време.

Или едноставно можете да го оставите сето тоа заедно и да ја оставите секси приликата за некоја друга ноќ. Не сте виновни вие или вашиот партнер за ова (ниту еден од вас не може да ја контролира биологијата). Така што нема причина да се нервирате поради тоа – едноставно одложете го сексот за следниот ден кога поволни условите ќе бидат поповолни!

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top