Мажите глумат оргазам

Дали некогаш сте се запрашале дали мажите можат да одглумат оргазам исто како и жените? Подгответе се, бидејќи новото истражување на Дурекс открива се! Верувале или не дури една третина од мажите кои учествувале во ова истражување признале дека минимум еднаш ја лажирале својата кулминација за време на сексот. Да, добро прочитавте – тоа не е само женска игра – и мажите глумат оргазам.

Мажите глумат оргазам

Статистика: Мажи наспроти жени

Во една студија во која учествувале 2.000 хетеросексуални мажи, неверојатни 32% од испитаниците признале дека во одреден момент го лажирале својот оргазам. И пред да избрзате со заклучоци, разликата меѓу половите и не е толку голема колку што мислите. Дури и оние кои не сакале да ги откријат деталите за нивниот сексуален живот покажале интересни бројки.

Уметноста на лажирањето

Па, како може еден маж да го успешно да го изглуми овој чин? Според секс експертот на Durex, се е до лукавство и брзо размислување. Од дискретно фрлање на кондомот до креативни маневри како плукање во рака – мажите имаат свој репертоар на трикови за да создадат илузија на екстаза.

Зошто мажите глумат оргазам?

Избегнувањето непријатни разговори се чини дека е главен мотиватор. Студијата од 2010 година на Универзитетот во Канзас покажа дека мажите ја лажираат за да ги поштедат чувствата на нивните партнерки кога тие не можат да достигнат кулминација. Обвинете го тоа на општествените притисоци и нереалните медиумски прикажувања на машката сексуалност – тоа е циклус на стрес и тајност.

Пар во кревет надвор од фокус

Разбивање на стигмата

Експертите ги повикуваат сите да се ослободат од „оргазмичниот императив“. Наместо да се фокусираме само на кулминацијата, да го нагласиме меѓусебното задоволство и интимност. Стресот, заморот, анксиозноста и разни други фактори можат да влијаат на способноста на мажот да достигне кулминација, и крајно време е да се отфрлат стереотипите.

Разговор за тоа

Ако лажирањето станува навика, од клучно значење е да се реши основната причина. Разговарајте со вашиот партнер или со некој пријател од доверба за вашите грижи, за ада можете полесно да се ослободите од срамот и стигмата околу оваа тема. Запомнете, отворањето и комуникацијата можат да бидат првиот чекор кон поздраво сексуално искуство.

Фокус на крајната цел

Исто така многу е важно да се оддалечиме од идејата дека сексот е валиден само ако мажот ејакулира. Со прифаќање на идејата дека одличниот секс оди подалеку од кулминацијата, паровите можат да ја намалат напнатоста и срамот, што ќе им олесни на двајцата партнери да уживаат во моментот.

Среќен пар во кревет

Истражување на решенија

За оние кои се соочуваат со предизвици како аноргазмија, барањето помош е првиот чекор. Терапијата и медицинските третмани се достапни, а воведувањето секс играчки во во вашиот интимен живот може да понуди нови, возбудливи сензации додека го намалува притисокот за изведување.

„Играчките не ја заменуваат возбудата на човечкиот допир, но можат многу да го подобрат вашето искуство заедно. Тие се таму за да го надополнат сексуалното искуство, а не да се натпреваруваат“.

Затоа, ајде да се ослободиме од нормите, да ја прифатиме отворената комуникација и да редефинираме што навистина значи фантастичен секс!

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top