Играј со сетилата

Сексот е многу повеќе отколку внатре надвор, внатре надвор и крај..

Можете да имате прекрасни и непослушни искуства со површни познаници, а длабоки и искрени искуства со некој што го сакате. И себе си. Едното не е повистинито од другото. Но, можеби сакате да го истражите срцето. Присуството. Интимноста. Дајте си време за уживање, откривање и чувство.

Во овој блог ќе ви дадеме неколку совети и трикови како да ја зголемите интимноста за вас и вашиот партнер.

Мирисајте, вкусете, слушнете, гледате и допрете

Ние сме природно опремени со пет сетила. Веројатно веќе ги знаете. Сигурно сте каснале лимон и сте доживеале како киселината предизвикува контракција на непцата. Можеби сте намирисале и цветен јоргован на пролетен ден и сте уживале како тој мирис може да ги активира сеќавањата на летото, сонцето и детската невиност. Можеби веќе сте имале ролетна во спалната соба и сте си играле со тоа како отстранувањето на сетилото за вид може да ги интензивира преостанатите сетила. Сите сетила може да се активираат или блокираат кога вие и вашиот партнер ќе одвоите време да се разгалите еден со друг, а тоа може да доведе до многу прекрасни искуства.

Дали сензуалната игра е само за предигра?

Предигра, велиш? Предиграта е често термин што го користиме кога се загреваме.
Долги години се мислеше дека предиграта е таму за да ги подготват мажот и жената за вистински секс – имено пенетрација. За среќа, тој став е оспорен. Прво, заедничката перцепција за интимните односи повеќе не е резервирана за маж со жена. Сите знаеме дека изградбата може да изгледа на многу различни начини. Како што објаснивме, сексот е многу повеќе од само пенетрација. Лесно можеме да ја оставиме предиграта во вокабуларот, се додека го делиме ставот дека тоа не е само загревање, туку продолжување на сексот и задоволството. Потоа го поставивме на место. И само да одговориме на нашето прашање – Не, сетилната игра не е само за предигра. Можете да си играте со сетилата за време на сите делови од сексот, а на сите полици има слободен избор во однос на тоа каде сакате да започнете и да завршите.

Нежната верзија

Сега ќе погледнеме подетално како можете да ги разбудите сетилата на нежен и сензуален начин. Можеби овој пристап најмногу ви се допаѓа ако немате големо искуство со секс играчки и еротски додатоци. Нежната сензуална игра е идеална и за оние од вас кои се фокусираат на поврзаноста со партнерот, бавноста и комуникацијата на љубовта што постои меѓу вас.

Превези за очи

Тоа е невино парче додаток што може да направи чуда за игра. Можете сами да го ставите превезот за очи и да му дозволите на партнерот да го истражува вашето тело Можете исто така да му дадете ист ред на вашиот партнер. Сите бакнежи, тапкања, милувања, слатки и галење ќе се чувствуваат екстра интензивни бидејќи сетилото за вид е блокирано.

Sexy weekend сет

Пролетен пердув

Уште една релативно невина и понекогаш потценета секс играчка. Поволно можете да комбинирате мал пердув и да дозволите меките потези да ја галат голата кожа на вашиот партнер. Зафатете се со работа љубопитно. Можеби вашиот партнер има ерогена зона која сеуште не сте ја откриле? Обидете се да дозволите пердувот да талка по нови места. Колената, внатрешноста на зглобот, внатрешните бедра, клучните коски и по должината на ‘рбетот може да предизвикаат малите влакна да се исправат на вистински начин.

Масажа

Давањето или примањето масажа може да биде прекрасно и сензуално искуство, а за тоа има море од различни масла за масажа. Тие можат да бидат целосно неутрални во нивниот мирис, но постои и опција за надразнување на ноздрите со ароми како ванила, јасмин и тропско овошје. Некои масла се исклучиво наменети за масажа на надворешната страна на телото, но има и варијанти, кое може да се користи за масажа и разгалување на гениталиите и надворешно и внатрешно. Постои и опција за користење на свеќа за масажа, која може да има и заводлив мирис. Затоа, во прашање се и сетилото за допир и мирис.

Лубрикант со вкус

Ако треба да се разгалите и сетилото за вкус, очигледно е да го зачините интимниот момент со пенливо вино, слатки јагоди, темно чоколадо или да уживате во уникатниот вкус на телото. Исто така е опција да се зачини искуството со лубрикант со вкус. Не дека има нешто лошо во природниот вкус на вашето тело – апсолутно не. Споредете го тоа со секогаш изборот на ванила за корнет за сладолед. Ако еден ден ви се појави желба за чоколадо, нема ништо лошо во ванилата – и чоколадото е едноставно вкусно!

Игра со температури

Внесувањето на елементите за ладење или затоплување во игра може навистина да ги стимулира сетилата. Можете да отидете до садот за коцки мраз и да најдете мали замрзнати изненадувања, кои се особено добри за кул, но дрско возбудување за време на орален секс. Капките од студ може да ги оставите да паднат на гениталиите, внатрешните бутови и брадавиците, додека телото не затрепери од радост. Обидете се да дувате и на ладна, влажна кожа. Чувството и помислата на вашите усни одблиску може да бидат возбудливи за среќниот примател. Можете исто така да изберете секс играчки направени од стакло, кои може да се стават во фрижидер или во топла водена бања пред употреба за да ја направат сензацијата дополнително возбудлива.

Откачена верзија

Прашајте дали нема и секс играчки за сензуална игра за оние од вас кои сакаат малку повеќе зачин. Затоа сега навлегуваме во производи кои ги стимулираат сетилата на можеби сосема нови и откачени начини.

Тркала за иглички

Тркалото може да се користи на ист начин како перницата, но наместо нежни удари, малите зашилени шилци се тие што се движат по кожата. Целосно зависи од вас (и вашиот партнер, се разбира) колку силно или нежно треба да се превртат шилците по телото. Без разлика на интензитетот, кожата и сетилата се оживуваат на ултра-стимулирачки начин.

Стеги

Стискањето може да биде и стимулирачко, украсно и болно. Најпознати стеги се оние што можат да се користат на брадавиците. Овде можете да прилагодите колку стегнато треба да седат и да уживаат во слатката болка. Кога стегачот ќе се отстрани и крвта повторно ќе тече во областа, брадавиците ќе се чувствуваат дополнително чувствителни и приемчиви за разгалување. Постојат и стеги кои можат да се постават на клиторисот или на скротумот, така што има многу можности за експериментирање.

Шлаканици

Некои може да бидат во искушение да мислат дека шлаканицата или удирањето е резервирано за оние кои практикуваат БДСМ. Но, како и со многу други работи, можете да ја прилагодите шлаканицата токму на нивото кое ви одговара вам и на вашиот партнер. А звукот, драг читателу – може да биде возбудлив сам по себе. Од друга страна, флогерот е совршен за нежни и нежни потези. Долгите меки движења можете да ги поминете по телото и гениталиите на партнерот на скокотлив и скокотлив начин.

Електрична игра

Играње со струја – звучи опасно!
Навистина можам да го разберам тоа ако размислуваш. Но, ако внимателно користите електро-секс играчки и ги следите упатствата, тогаш ве очекуваат многу сензуални искуства. Електричните импулси можат да ве поттикнат и стимулираат со сосема различни сензации од, на пример, допирот и вибрациите.

Уживај

Се надевам дека сте биле инспирирани за нови сетилни искуства на познати или непознати начини.

Уживајте!

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top