Секс играчките низ историјата

Желбата за добар класичен оргазам е безвременска. Нашите предци, додека правеле глинени садови и правеле чешли за коса од коски, не ги занемарувале сексуалните желби како животна потреба. Најстарото дилдо пронајдено до денес е заоблен фаличен објект направен од тиња, приближно од 26000 п.н.е. во Германија. Сега, можеби се продаваат дилда од најразлични брендови и материјали, но бидете сигурни дека тие не се направени од вистинска карпа. Дозволете ни да навлеземе длабоко во минатото и да ги истражиме секс играчките низ историјата заедно. Сметаме дека е возбудлива и интересна тема.

Па да започнеме…

Значи, знаеме дека античките Европејци го правеле тоа, но и многу други. Легендата вели дека Клеопатра чувала тегла со живи пчели на нејзината ноќна маса, се разбира цврсто затворена, со цел да се задоволи. Ние не би ви го препорачале тоа, но бидејќи и починале сите четворица сопрузи, таа нашла начин да остане задоволена. Други, помалку богати, Египќани, исто така, користеле што можеле. Постојат ракописи кои се идентификуваат со користење на незрели банани или измет од камили обложени со смола. Да, рековме измет од камила… не благодариме!

За да останат релевантни и во тек со времето, Грците почнуваат да го промовираат маслиновото масло како лубрикант. Мора да се признае, првенствено идеата била дека тоа ќе ја спречи бременоста, но штом ја почувствувале таа свилена текстура на лубрикант, тој станува главен производ во спалната соба. Јапонија на светот му ги даде аналните бројаници, а исто така и топчињата Бен Ва (кегел). Кина пак ни го даде прстенот на пенисот, верувајќи дека мора да се носи за да се добие наследник. Оригиналните прстени биле направени од козји очни капаци со трепките сè уште прикачени! Ако тоа не предизвикува кошмар… Има најразлични слики од овие уреди на интернет, но денес сакавме да ве поштедиме – нема на што.

1700-1800-ти

Е сега, Америка била изградена од пуританци и го негирала постоењето или употребата на секс играчки уште неколку стотици години. Но, сигурни сме дека под закрила, во мракот на ноќта, нашите напалени предци сè уште користеле се што можат да најдат за да ја завршат работата. Конечно, во 1869 година, мажите сфатиле дека жените се способни да доживеат оргазам. Дотогашното верување било дека само мажите можат да имаат такво ослободување. Можеби подобар термин за ова време е мрачна доба во историјата на секс играчките!

Лекарите почнуваат да им препишуваат оргазми на жените за да спречат хистерии и депресија. Мажите, кои никогаш порано не морале да работат толку напорно, го сметале ова за заморно и почнале да работат на измислување секс играчка која би можела да ја заврши работата за помалку време и со помалку машки напор. Во тоа време, истите луѓе кои прават микробранови, создаваат вибратор на пареа кој многу брзо станува неверојатно популарен.

1920-ти

И оттаму, како што велат, секс играчките влегуваат на голема врата. Секоја деценија во Америка носела со себе напредок во технологијата за секс играчките. 1920-тите ни донесоа електричен вибратор за лекување на глувост, ишијас и отстранување на брчките. Секако… Електричниот вибратор незаконски се користел во првите порно филмови. За среќа, во ова време се снимале неми филмови и екстремно гласното зуење никој не бил во можност да го чуе.

40 ти – 50-ти

Во 1940-тите, на вибраторите конечно им биле дадени заменливи глави со различна текстура, наводно за масажа на скалпот и телото, но сега жените имале некои опции. 1950-тите, ерата на домаќинките, ни донесоа седишта со вибрации, бидејќи жените веќе ја користеле машината за перење алишта како форма на стимулација.

60-ти – 70-ти

1960-тите се ера кога навистина стануваат мејнстрим. Феминистичкото движење ги носи дилдоата во прв план, наведувајќи дека тие можат да ја ублажат зависноста на жената од маж. Овие рани дилда биле многу реалистични модели на машки пениси, направени од гума или често од стакло или кристал. Во 1966 година, бил поднесен првиот патент за безжичен вибратор. Тоа било прв пат да се поднесе патент со кој всушност го идентификува предметот како секс играчка, наместо да се крие пред очи. Ова е неколку години пред слетувањето на Месечината, но би сакале да кажеме дека овој патент е првиот „мал чекор за човекот, огромен скок за човештвото“.

1970-тите ни носат повеќе дилда, но овој пат, во сите бои на кожа. Пред 1970 година, бојата на дилдата била само според бојата на белци. Подоцна таа деценија, жените почнуваат да дизајнираат секс играчки во не толку реални форми, воведувајќи бои како розова, сина и виолетова. 1970-тите ни го носат и “волшебното стапче” ( wand ) и засекогаш го менуваат светот каков што го знаеме. Со 6000 вртежи во минута, сè уште е една од најмоќните играчки на пазарот и има толку многу одлични намени. Оваа играчка била голема пресвртница за секс играчките низ историјата.

80-ти – 90-ти

1980-тите се револуционерни за секс играчките низ историјата. Оваа ера ни донесе продавници за возрасни, каде што јавноста можеше лесно да влезе за да купи секакво задоволство што ќе посакаат. Освен во Алабама. Тие ги задржале законите до 1998 година со кои се криминализираше продажбата на секс играчки. Се прашуваме како изгледале границите, жените во толпа одат во соседна држава, да си ги купат фантазиите. Дури и во Тексас, сè уште постои закон кој вели дека е нелегално да се управува со моторно возило кое содржи повеќе од три сексуални играчки. Чудно нели?

1990-тите ни го донесоа вибраторот во стил на зајак (благодариме, Јапонија) и врвното ТВ шоу „Сексот и градот“. Искрените дискусии на ликовите за сексуалноста ја отворија вратата за нормализирање на сексуалните играчки во општеството. Секс играчките добија прифатеност и компаниите работеа на развивање на најновите и најдобри предмети за да бидат во чекор со побарувачката. И ние би сакале да им се заблагодариме за добро завршената работа.

Денес

Ако ја посетите online продавницата на LoveGuru, можеме да ги видите сите ново развиени секс играчки. Lelo – Sona Cruise Sonic  е на врвот на нашата листа. Оваа играчка обезбедува вшмукување на клиторисот со точниот притисок. Производителите на оваа играчка се фалат дека над 80% од жените постигнуваат оргазам за пет минути од употребата. Сепак, корисниците велат дека можете да имате и повеќекратни оргазми за толку кратко време. Оваа играчка ќе ве воодушеви!!

И не можеме да заборавиме на Lovense. Lovense има цела линија на еротски задоволства, сите со исклучително длабоки вибрации, но лудиот дел е што постои вибратор – Lovense – Lush 3 со апликација! Времето за играње достигнува сосема ново ниво кога вашиот партнер може да управува со вашата секс играчка од спалната соба или оддалеченост од 10.000 километри. Толку многу нови начини за играње, вклучително и играње во јавност додека сеуште сте приватно.

Дури и лубрикантите се менуваат со побарувачката, сега постојат и целосно вегански и органски брендови за да ги задржат тие штетни хемикалии подалеку од вашите гениталии и организам.
Во LoveGuru имаме неверојатен асортиман на сексуални играчки, можете да видите некои од нашите омилени овде бидејќи не сакаме да изоставуваме некого. Затоа, дојдете сите, на сајтот www.loveguru.mk денес и уверете се во напорите што овие компании ги прават за да ве задоволат. Нема да зажалите.

За крај…

Се надеваме дека овој блог за секс играчките низ историјата ви ја разјасни сликата барем малку што се било потребно да се направи за да дојдеме до оваа фаза во која сме сега. Од незрели банани и измет од камила прекриен со смола, до секс играчки кои можете да ги контролирате на огромна оддалеченост. Единствено што ни преостанува е да пробаме да замислиме што се неверојатно не чека во иднината и во овој дигитален свет кој допрва се развива.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top