Анален тренинг

Како да ја изберете вистинската големина на бат плаг?

Значи, љубопитни сте за аналната игра? Епа добредојдовте! Како што можеби веќе знаете, анусот има висока концентрација на нервни завршетоци што може да создаде многу задоволство. Да, без разлика дали имате простата или не! Но, како и секоја физичка активност, добра идеја е да се загреете претходно. Затоа постои анален тренинг. Па да започнеме…

Анален тренинг пар во кревет

Што е анален тренинг?

Кога истражувате нови области за време на сексот, сè може да се смета за „безбедна зона“. Тоа важи сè додека постои взаемна согласност и преземени соодветни мерки на претпазливост. За конкретно истражување на аналниот отвор, од клучно значење е да се започне бавно. Исто така многу е важно да почнете со мали големини. Според експертите, „аналниот тренинг е процес на истражување и зајакнување на „задна врата” со постепено вметнување на поголеми предмети во ректумот“.

„АНАЛНИОТ ТРЕНИНГ ВКЛУЧУВА НАВИКУВАЊЕ НА ЧУВСТВАТА НА ПОЛНОСТ И ДВИЖЕЊА КОИ ДОАЃААТ СО АНАЛНИОТ СЕКС“.

Нема конкретна временска рамка за тоа колку време ќе ви биде потребно да се подготвите. Но сè додека го слушате вашето тело и неговите сензации, ќе го најдете вашиот сопствен ритам.

Некои прашања што треба да се разгледаат при започнувањето може да вклучуваат:
Дали сакам да се фокусирам на секс играчки?
Дали ми е поудобно да се занимавам со партнер(и) додека започнувам или соло?

И на двете од овие прашања одговорот е ист. Се зависи од вас и што за вас се чувствува удобно. Наша препорака е да си ги поставите овие две прашања и да тргнете од таму.

Зошто е важен анален тренинг?

За разлика од вагината, анусот не се подмачкува самостојно. Тоа е поради потенкото ткиво и поголемата чувствителност, анусот е всушност доста нежен. Силно препорачуваме да користите заштита ( презервативи ) и дарежлива количина на лубрикант за да спречите болка и СПИ. Нешто што треба да се забележи: аналната пенетрација станува полесна затоа што развивате подобра контрола, а не затоа што имате истегнат анус. Практикувањето безбеден секс не само што му помага на вашето здравје, туку и го зголемува задоволството. Силно ве охрабруваме да избегнувате креми и агенси кои вкочануваат кога имате анален секс. Тоа ја спречува вашата природната реакција на телото на болка и може да доведе до повреда. Како и со било што друго, слушајте и верувајте му на вашето тело, додека уживате во сопствените граници. Физичкото и психичкото релаксирање додека истражувате ви овозможува похолистички да уживате во задоволството.

Како да започнете анален тренинг?

Започнете со вежба за дишење

Пробајте да се концентрирате и да ги исклучите мислите. Тоа помага да навлезете во поприсутен, порелаксиран момент. Без ментална бучава во главата или стрес, вашето тело и ум ќе бидат во подобра состојба да го зголемат задоволството. Исто така ќе ви помогне да уживате, што на крајот на денот тоа е и целта. Плус, како што се релаксирате вие и анусот се релаксира.

Користете лубриканти

Специфично за аналниот секс, наоѓањето лубрикант со конзистентност слична на гел помага да се создаде подобра бариера против триење. Таквиот силиконски лубрикант потенцијално може да ги направи работите попријатни. Силиконските лубриканти траат подолго, но лубрикантите на база на вода се покомпатибилни со материјалите што се користат во секс играчките. Се зависи од вашите преференци! Погрижете се да нанесете голема количина на внатрешната и надворешната област, како и на сите сексуални играчки или делови што ќе изберете да ги користите за време на пенетрацијата.

рака со лубрикант

Дишете и опуштете се

Кога користите мускули што не сте навикнати да ги користите, ќе мора да правите работи што не сте навикнати да ги правите. Тоа започнува со едноставно навикнување на вашиот анус да прима пенетрација. Ова може да се направи со или без секс играчки. Почнувајќи со нешто толку мало како чист прст или сексуална играчка за почетници може да ви помогне да го запознаете вашето тело со новата сензација. Опуштете ги мускулите и продолжете со ова додека чувството не стане попознато. Со опуштање, полесно е да се препуштите на ова движење.

Откако ќе се навикнете на ова чувство и сензација, можеби ќе бидете подготвени да почнете да користите и некои поголеми секс играчки и да истражувате!

Затоа…

Аналниот секс постоел од древни времиња, и ќе постои уште многу долго. Но, за разлика од тогаш во ова модерно време во кое живееме има толку многу помагала за да ја намалат болката и да го зголемат задоволството. Време е да се надминат одредени табуа за да можат поединци и парови безбедно да практикуваат анален секс. Затоа, без разлика каков секс практикувате, само бидете внимателни и имајте ја вашата безбедност на ум. Сексот на крајот на денот е створен за задоволство.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top