Оргазам

Разликата помеѓу клиторичен и вагинален оргазам?

Оргазам – сите го сакаат, но не секој го доживува. Сексуалното задоволство за жените е толку комплицирано што ни научниците сеуште не го сфаќаат во целост. Затоа не се чувствувајте лошо ако не сте го доживеале ниту вие, а камоли да ја сфатите разликата помеѓу клиторичен и Г-точка оргазам.

Генерално постојат два вида на оргазми што жените може да ги доживеат. Вагинален и клиторичен ( Г-точка) оргазам – но тоа не е општо познат факт. Секоја трета жена има проблем да постигне оргазам. Зарем тоа не е тажно?

Ајде заедно да откриеме што се оргазми и какво е чувството да се доживее оргазам. Исто така заедно да откриеме како да се доживее оргазам на многу различни начини. Без разлика дали сте маж или жена, овие информациии би можеле да бидат клучни за следниот пат кога ќе имате сексуален однос.

Па да почнеме…

две раце држат цвет

Што е оргазам?

Оргазмите се серија на мускулни контракции низ карличните мускули или пенисот, кои исто така доаѓаат со бран на ендорфини и други невротрансмитери кои прават да се чувствувате добро. Може да има ејакулација, но не секогаш!

Оргазмите се различни за секого. Тие се разликуваат по интензитет, должина, сензација и емоционална вклученост. Научно гледано, за жените, оргазмот е ослободување на сите мускули кои се активираат за време на сексот. Оттука, може да почуствувате голем задоволувачки бран на олеснување не само низ вашите гениталии, туку и низ целото тело.

Какво е чувството кога доживувате оргазам?

За многу луѓе, кога доживуваат оргазам чувствуваат како цело тело ослободува задоволство. Кога некој доживува оргазам, може да се чувствува како да сте на врв на планина која навистина сакате да ја преминете. Понекогаш чувството може да биде дури и непријатно. А кога сте на врвот – може да ви стемни, телото може да ви се тресе и не можете да размислувате за ништо освен тоа колку добро се чувствувате.

Откако ќе заврши, многу луѓе не чувствуваат потреба да продолжат. Всушност, може да се чувствувате премногу стимулирано и болно. Наместо тоа, вие сте целосно опуштени и подготвени да одите на спиење. Ова се должи на физичкиот одговор и е поврзано со хемикалиите кои се ослободуваат за време и по оргазмот.

Ајде да ги разгледаме различните видови оргазми и како до оргазам. Но, прво да погледнеме како ги дефинираме оргазмите.

девојка со лотус

Клиторичен наспроти вагинален/Г-точка.

Клиторичен оргазам се дефинира како оргазам кој доаѓа од надворешна стимулација на клиторисот (без разлика дали има пенетрација).

Вагинален оргазам/Г-точка се дефинира како оргазам што е резултат само од пенетрација.

Значи, тие се две различни работи, нели? Погрешно! Зависи кој дел од клиторисот го стимулирате.

Клиторисот е всушност многу поголем отколку што мислевте. Всушност, сите пениси започнуваат како клиторис пред да се развијат. Тоа значи дека има многу повеќе зони за задоволство отколку само тоа мало копче на врвот. Обликот на клиторисот потсетува на широко наопаку V и се протега подолго од вагиналниот отвор. Всушност, само дел од клиторисот е видлив, што значи дека остатокот кој не се гледа е одговорен за пенетративни оргазми.

Веројатно сите сте чуле за таа фамозна Г-точка? Таа е всушност дел од вашиот клиторис. Клитоторисот и Г-точката се всушност дел од истото ткиво и орган – Г-точката е задниот крај на клиторисот.

Клиторисот и пенисот дури се направени од исто ткиво. Но сепак, ваша среќа ако имате вагина бидејќи клиторисот има повеќе нерви за задоволство од кој било друг орган! Клиторисот има околу 8.000 нервни завршетоци, во споредба со пенисот, кој има околу половина од тоа. Сепак, ако сте доволно среќни и понатаму да имате кожичка со пенисот, имате многу повеќе, над 20.000.

Еве ја поентата: и двата оргазма се клиторални оргазми. Разликата е само во тоа кој дел од клиторисот е стимулиран. Но, иако и двата оргазма се дел од истиот систем, чувството е сосема поинакво – и се стимулираат на сосема поинаков начин.

девојка со грејпфрут оргазам

Како да доживеете оргазам?

Клиторични оргазми

Пред сè, запомнете дека целта на сексот и на доживувањето оргазам е да се чувствувате добро. Не е целта само да се дојде до оргазам и тоа е тоа. Второ, пронајдете го вашиот клиторис. Тоа е точно под вашиот Венеричен гребен – местото каде што вашата вагина почнува да се дели на усни. Клиторисот е мал но, и варира по големина.

Откако ќе го лоцирате вашиот клиторис, одлучете што ве прави да се чувствувате најдобро. Триењето на областа генерално со два прста избегнувајќи директна стимулација на клиторисот може да ви се допадне. Или пак можеби сакате директна стимулација. Генерално, повеќето жени сакаат кружни движења бидејќи тие се најприродни. Брзината и интензитетот на притисок зависи од вас, затоа слободно експериментирајте со тоа.

Ако природното подмачкување ве издаде и се исуши, тука се секогаш лубрикантите. На пазарот има огромна палета на производи за лубрикација, буквално за секој по нешто. Се е во зависност од вашите преференци.

Доследноста е клучна за клиторичен оргазам. Затоа одржувајте ја стимулацијата онолку долго колку што можете да издржите. Но наша препорака е да правите мали паузи и да стимулирате и други области ако е потребно. Колку време ќе ви биде потребно комплетно зависи од вашето тело, затоа само уживајте процесот!

Вагинални / Г-точка оргазми

Можеби ќе звучи чудно но, прво нешто што треба да направите е да уринирате. Тоа е затоа што Г-точката се наоѓа во близина на мочниот меур. И не, тоа не значи дека ако не го прифатите овој совет ќе уринирате за време на сексот. Едноставно само ќе ви биде полесно да се концентрирате на една сензација. Со тоа си ги зголемувате шансите за неверојатен вагинален оргазам.

Сега, следниот пат кога ви е удобно и сте напалени, пред да се впуштите во сексуален однос, прво пронајдете ја вашата Г-точка! Вашата Г-точка се наоѓа околу три до шест сантиметри на предниот ѕид на вашата вагина. Ставете еден или два прста внатре и свиткајте ги напред. Г-точката има погруба текстура од останатиот дел од вагината. Сега кога ја имате оваа информација можете полесно да ја лоцирате. Задржете ги прстите свиткани и почнете да го имитирате “дојди овде” движењето со прстите.

Може да се случи да имате и малку болно чувство. Но треба да чувствувате “пријатна болка”. Можете да користите играчки или вибратори за прсти кои се безбедни за телото. Продлжете да го стимулирате тоа место, додека не постигнете оргазам. Запомнете дека на вашето тело ќе му треба онолку време колку што сака, затоа не брзајте.

Ви се заморуваат прстите? Ги разгледавме играчките за стимулација на Г-точката и еве ги омилените производи на LoveGuru за клиторални и вагинални/Г-точка оргазми!

Затоа…

Бидете трпеливи со себе, истражувајте што прави да се чувствувате убаво и забавувајте се! Запонете – секој може да доживее оргазам, само треба да знаете како и да бидете трпеливи и упорни.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top