Водич за почетници – Лубриканти

За почеток што се лубриканти? Лубрикантите или подмачкувачи се средства кои помагаат да се отстрани триењето што се јавува кога две или повеќе површини ќе дојдат во контакт. На пример помеѓу нашите гениталии и гениталиите на другите луѓе, рацете или играчките. Е сега од кога го расчистивме тоа, во овој водич за почетници – лубриканти можете да прочитате какви типови на лубриканти постојат и како тие се користат. Па да започнеме…

Лубриканти vs природно подмачкување:

Ако зборуваме за човечкото тело, природно подмачкување имаат само вагината и устата. Од друга страна пенисот и анусот немаат. Тоа значи дека во контактот помеѓу раката и пенисот и пенисот и анусот е потребно подмачкување за искуство без триење. Природната влажност на вагината варира и зависи од различни фактори (стрес, хормонална нерамнотежа, апчиња за контрацепција и сл.). Затоа додавањето на лубрикант ја олеснува пенетрацијата и го прави сексуалниот однос многу попријатен и побезболен.

Добро е да се користи без разлика на сувоста на вагината, бидејќи ја зголемува возбудата. Исто така овозможува и побрз и постраствен ритам без непријатност. Апсолутно е неопходен додаток на аналниот секс бидејќи ниту анусот ниту ректумот немаат природно подмачкување.

Пожелно е да се користат лубриканти со повеќето секс играчки. Многу мали количини на лубрикант се потребни со играчки направени од метал, стакло, керамика и одредени видови силикон кои не создаваат триење на допир, односно се целосно мазни.

Другите видови силикони се помалку мазни на допир и кога ќе ги повлечете прстите над нив, ќе почувствувате отпор. На нив, заедно со некои други материјали (PVC, TPE, TPR) им требаат поголеми количини на лубрикант за да добијат лизгавост. Со користење на лубрикант ќе избегнете непријатност или дури и болка. Секако, кај аналните стимулатори (без разлика на материјалот) лубрикантот е задолжителен.

Типови на лубриканти по состав

Лубриканти на база на вода

Лубрикантите на база на вода можат да бидат целосно течни или многу густи, како гел. Тоа е затоа што нивната главна состојка е водата, мукозната мембрана ги апсорбира, но кога остатокот од водата ќе испари, лубрикантот се суши и треба да се нанесува неколку пати.

Совети и трикови – наместо да нанесеме нов лубрикант, можеме повторно да го активираме постоечкиот со нанесување на неколку капки вода или плунка врз него. Благодарение на високата содржина на вода, можете многу лесно да ги исчистите овие лубриканти и да ги отстраните сите траги (без разлика дали од телото, играчка, чаршаф или мебел) – доволно е само малку топла вода и сапун. Можат да се користат во секое секси сценарио: вагинален, анален или орален секс и со секакви играчки. Само имајте на ум дека бидејќи тие се раствораат во вода, овие лубриканти не се најдобри за употреба во туш, базен или воопшто вода.

Лубрикантите на база на вода се препорачуваат и за употреба со презервативи. За разлика од оние на база на масло, тие не влијаат на еластичноста на кондомот, не го прават порозен и не го зголемуваат ризикот од кршење.

Силиконски лубриканти

Лубрикантите на база на силикон обично имаат само неколку состојки и не содржат вода. Затоа не се апсорбираат од мукозната мембрана туку остануваат на површината на кожата и затоа траат многу подолго. Тие не се раствораат во вода (за разлика од лубрикантите на база на вода), така што потешко се мијат и можат да остават дамки. Поради додавањето на силикон, тие создаваат постојан слој (филм) на кожата кој многу подобро го намалува триењето. Така се создава најлизгаво чувство од сите лубриканти, исклучително слично на природното подмачкување. Тие се подебели и свилени на допир. Овие квалитети, заедно со долговечноста, ги прават одлични за анален секс.

DurexPerfectconnection1

НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВААТ за употреба со силиконски секс играчки, бидејќи може да се појави несакана реакција.
Тие се безбедни за употреба со кондоми и компатибилни со латекс и гума. Повеќето кондоми доаѓаат подмачкани со силиконски лубрикант.

Хибридни лубриканти

Хибридните лубриканти се понови и се резултат на обидот да се добие „најдоброто од двата света“ од лубрикантите на база на вода и лубрикантите на база на силикон. Во однос на составот, хибридните лубриканти се главно вода, но дури и многу мала количина на додаден силикон драстично ги менува својствата на лубрикантот за вода – како силиконот, хибридните лубриканти се лизгави, кремасти и свилени на допир и траат многу подолго. Од друга страна, поради водената основа, полесно се чистат, не оставаат траги на чаршафите и можат да се користат со силиконски секс играчки. Сосема се безбедни за вагинален, анален и орален секс и компатибилни со кондоми.

Масла за подмачкување

Тие имаат прилично лоша репутација. Причината е што тие се корозивни на латекс и гума и може да го оштетат кондомот или дијафрагмата. Тие исто така не се препорачуваат за употреба со гумени играчки. Тие се користат многу затоа што ни се на дофат: вазелин, бебешки масла, минерални масла, дури и масла за готвење. Понатаму, се користат затоа што не содржат адитиви и конзерванси како некои вода и силиконски. Бидејќи се на база на масло, чистењето е исто така потешко и можни се дамки.

Видови лубриканти по намена

Анални лубриканти

Повеќето од „универзалните“ лубриканти можат да се користат за анален секс, но постојат лубриканти специјално направени за да ја направат аналната стимулација попријатна. По правило, тие се погусти од стандардните и често доаѓаат во форма на гел, а не на течност. Поради ова, лубрикантот за анален секс останува токму таму каде што го нанесувате.

Стимулирачки лубриканти

Стимулирачките лубриканти содржат состојки како нане кои создаваат ефект на затоплување или ладење на кожата, предизвикувајќи сосема нова сензација или зголемување на чувствителноста. Зголемената чувствителност ги прави популарни кај жените кои имаат потешкотии да постигнат оргазам.

загревачки лубрикант

Лубриканти со вкус

Тие се идеални додатоци за оралниот секс бидејќи го зголемуваат задоволството за двајцата партнери – лубрикантите за јадење доаѓаат во низа популарни вкусови (од поедноставни, како јагода и чоколадо до посложени, како пина колада и слично) и нивната употреба буквално ќе направете го оралниот секс порафиниран. Тие ефикасно го решаваат проблемот на секој кој не се чувствува удобно со мирисот или вкусот на сопствениот генитален орган.

Има и лубриканти со иста боја и вискозност како вистинската сперма, што е идеално за остварување различни фантазии, било во партнерско сценарио или сами, со или без играчки.

Како да изберете?

Најдобар и најбезбеден избор е водата и хибридните подмачкувачи. Со нив тешко дека ќе погрешите. Безбедни за употреба со презервативи и секс играчки, лесно се отстрануваат и не оставаат дамки.

Силиконските лубриканти, пак, се најдобриот избор за употреба при анален секс. Тие не го оштетуваат латексот и се речиси исто толку безбедни за здравјето како класичните лубриканти на база на вода.

Не би препорачале масла, особено не со употреба на кондоми.

Дефинитивна препорака се лубрикантите Waterfeel со одличен квалитет, мегапопуларниот Durex и American System JO.

Како да користите лубриканти?

Доколку знаете дека имате алергија, задолжително проучете ги состојките на лубрикантот пред да го купите. Сите наши лубриканти доаѓаат со комплетна листа на состојки токму поради оваа причина.

Ако не сте сигурни дали сте алергични, обидете се со мала количина лубрикант на подлактицата – втријте го во кожата и почекајте десет минути. Ако се појави црвенило, исплакнете темелно и не користете го овој лубрикант.

Ако сè е во ред, нанесете мала количина лубрикант на сè што имате намера да користите – вагина и вибратор, пенис и мастурбатор, пенис и анус итн. Ако страдате од сувост на вагината, не можете да користите премногу лубрикант, а истото правило се однесува на анален секс. Кога користите играчки, се препорачува да нанесете помала количина на лубрикант и постепено да ја зголемувате додека не го постигнете вистинскиот сооднос за вас.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top