Секс и лубриканти во менопауза

Durex Play Feel е лубрикант со лесен и свиленкаст состав за употреба во сите ерогени области кој дава посебна мекост на кожата. Без мирис, идеален за луѓе кои сакаат да експериментираат со лубрикант. Безбедно за употреба во комбинација со кондоми. Воден состав со балансирана pH вредност. Лесно се плакне и не остава дамки. Одлично за употреба со масажери

 • Durex Play Perfect Connection е докажано дека трае 3 пати подолго од нашиот најпродаван лубрикант на база на вода
 • Стимулирачко и смирувачко дејство
 • Компатибилен со кондоми

Durex Massage Lube Aloe Vera 2 во 1 е нежен гел за масажа на база на вода. Содржи алое, не е мрсен, не содржи мириси и може да се користи како лубрикант за секс.

Неговиот смирувачки состав на база на вода е погоден за масажа по целото тело и може да помогне при сувост на вагината, зголемувајќи го чувството на мекост и задоволство за време на сексот.

 • Гел за подмачкување со алое вера
 • Стимулирачко и смирувачко дејство
 • Компатибилен со кондоми
 • Мека, свиленкаста, пријатна содржина
 • Состав на база на вода

Durex Massage Lube Guarana 2 во 1 е гел за подмачкување со стимулирачко дејство, кој содржи екстракт од гуарана и има сензуална арома, давајќи возбудливи искуства.

Мека е и свиленкаста, идеална за целото тело, како и за употреба во чувствителните области. Растворлив во вода, лесно се плакне и не дамки, а погоден е за вагинален, анален и орален секс.

Лубрикантите Durex можат да помогнат во ублажување на вагиналната сувост и непријатност, зголемувајќи го чувството на мекост и задоволство за време на сексот.

 • Лубрикант-стимуланс
 • Стимулирачко и смирувачко дејство
 • Компатибилен со кондоми
 • Со екстракт од гуарана
 • Состав на база на вода

Durex Perfect Connection силиконскиот лубрикант нуди нежно и сензуално искуство за вас и вашиот партнер подолго време. Идеални за предигра и за водење љубов, маслата на база на силикон траат подолго од маслата на база на вода.

 • Durex Play Perfect Connection е докажано дека трае 3 пати подолго од нашиот најпродаван лубрикант на база на вода
 • Стимулирачко и смирувачко дејство
 • Компатибилен со кондоми

Менопаузалниот стадиум е трансформативна фаза во животот на жената, која носи различни промени во нејзиното тело. Едно вообичаено прашање доживеано во ова време е сувоста на вагината, што може значително да влијае на сексуалната удобност и задоволство. Разбирањето на основните причини и истражувањето на ефективни решенија е од суштинско значење за одржување на интимноста и сексуалната благосостојба во оваа фаза.

Разбирање на сувоста на вагината и нејзините причини

Сувоста на вагината често се поврзува со синдромот на менопауза, познат како атрофичен вагинитис или вагинална атрофија. Оваа состојба се јавува како резултат на природното намалување на нивото на естроген што се случува за време на менопаузата. Намалувањето на естрогенот доведува до разредување на вагиналните ткива, што ги прави поподложни на иритација и сувост. Стресот и анксиозноста, вообичаени елементи на денешниот зафатен начин на живот, можат дополнително да придонесат за оваа непријатност.

Побарајте професионално водство

Ако се соочувате со сувост на вагината и болен однос, важно е да разговарате со вашиот матичен лекар или гинеколог Тие можат да дадат вредни сознанија и да препорачаат соодветни третмани врз основа на вашите индивидуални потреби. Некои третмани може да понудат итно олеснување, додека други може да бараат подолго времетраење за да покажат забележителни резултати. Консултацијата со професионалец ќе ви помогне да се движите низ опциите и да го пронајдете најсоодветното решение за вашата специфична ситуација.

Подмачкување: Брзо и лесно решение

Еден ефикасен начин за справување со сувоста на вагината е преку употреба на подмачкување. Лубрикантите обезбедуваат брза влажност и ја ублажуваат сувоста, зголемувајќи ја удобноста за време на сексуалните активности. Постојат различни лубриканти достапни на пазарот, а наоѓањето на оној кој најмногу ви одговара може да бара некои обиди и грешки. При изборот на лубрикант, се препорачува да изберете производи со минимални состојки, избегнувајќи супстанции како што се глицерин, парабени, пропилен гликол, хлорхексидин, парфеми, ароми и состојки кои предизвикуваат ефект на ладење или затоплување. Некои жени претпочитаат природни опции како витамин Е и кокосово масло, кои генерално се безбедни за кожата. Сепак, важно е да се забележи дека не постојат долгорочни студии за тоа како овие масла можат да влијаат на внатрешната или надворешната страна на вагината. Секое масло создава средина која може да го промовира растот на одредени бактерии, потенцијално зголемувајќи го ризикот од инфекции кај некои жени.

Вагинални навлажнувачи: Долгорочна хидратација

Покрај лубрикантите, вашиот гинеколог може да препорача употреба на вагинални навлажнувачи. Овие навлажнувачки креми можат да бидат на база на вода или силикон, обезбедувајќи долготрајна хидратација и ослободување од сувост. Лубрикантите на база на вода бараат повторно нанесување за време на сексуалниот однос, додека лубрикантите на база на силикон имаат подолготрајно дејство, но имаат тенденција да бидат поскапи. Важно е да се напомене дека ако изберете да користите лубрикант на база на силикон, не е препорачливо да користите силиконски секс играчки, бидејќи материјалот на играчката може да се оштети.

Грижа за целокупната благосостојба

Управувањето со симптомите на менопаузата се протега надвор од решавањето само на сувоста на вагината. Грижата за целокупната благосостојба е клучна за одржување на оптималното здравје на вагината. Редовните вежби на карличниот под може да помогнат во подобрување на вагиналниот тон и еластичност, зголемувајќи ја вашата удобност за време на сексуалните активности. Останувањето хидрирано и одржувањето на урамнотежена исхрана исто така играат важна улога во поддршката на здравјето на вагината.

Отворена комуникација и емоционална благосостојба

Отворената и искрена комуникација со вашиот партнер за ефектите од менопаузата врз вашата сексуална благосостојба е од суштинско значење. Истражувањето на сексуалните активности без пенетрација, инкорпорирањето на сензуална масажа и користењето интимни лубриканти може да го подобрат возбудувањето и задоволството. За време на менопаузата, може да се појават емоционални предизвици и проблеми со сликата на телото. Важно е да се решат овие бариери и да се изгради самодоверба. Барањето професионална поддршка, како што се терапевти специјализирани за сексуално здравје, може да обезбеди насоки и поддршка во навигацијата на овие емоционални аспекти.

Прифаќање на сексуалното зајакнување и задоволство

Прифаќањето на сексуалното зајакнување и задоволството е клучно за време на фазата на менопауза. Усвојувањето на позитивен начин на размислување и истражувањето на вашите желби и преференции преку самоистражување и самозадоволство може да придонесе за исполнет интимен живот. Важно е да се запамети дека искуството на секој поединец е уникатно, а наоѓањето на она што најдобро функционира за вас е лично патување.

Заклучок: Враќање на удобност и задоволство

Со разбирање на причините за сувост на вагината, истражување на опциите за лубрикант, давајќи приоритет на грижата за себе и поттикнувајќи отворена комуникација, жените можат да го ревитализираат својот интимен живот. Прифатете ја оваа трансформативна фаза со самодоверба и прославете го задоволството што ве очекува

Ако имате дополнителни прашања или ви требаат повеќе информации, консултирајте се со доверлив извор или контактирајте со вашиот матичен гинеколог.

Ве молиме имајте во предвид: Информациите дадени во овој напис се само за информативни цели и не треба да го заменат професионалниот медицински совет.

Shopping Cart
Scroll to Top