Секс со бившиот

Зошто е ова лоша идеа?!

Односите меѓу партнери се комплицирани, збунувачки и исцрпувачки. Кога еднаш ќе вложите толку многу труд во еден партнер, многу е тешко да го гледате како заминува. Без разлика кој кому раскинал. Она што ние како жени треба да го запомниме е дека необавезниот секс со нашите поранешни момчиња (бивши девојки, поранешни пријателки, итн.) нема да ги врати! Сите го забораваме тоа… Понекогаш премногу често. Секогаш кога ќе се вратите дома, сè уште понекогаш се јавувате на бившиот, иако сте раскинати со години. Но, тоа е ужасна идеја… и еве зошто:

Мислев дека сум го преболела…

Сексот со кој било од вашите бивши има потенцијал да ги врати вашите чувства… или неговите. Без разлика дали вие или тој имате чувства, тоа не е фер и многу е болно. Освен ако всушност не бидете повторно заедно. Зошто треба да се потсетите на тоа страшно чувство? Некој што не сака да биде со вас – откако сте помислиле дека сте го надминале тоа? Лесно е повторно да се зближите со оваа личност бидејќи се потсетувате на тоа удобно чувство што некогаш сте го споделиле со неа. Поминавте толку многу време за да се зближите со таа личност кога бевте во врска. И тоа нема само да исчезне, дури и ако не сте „дечко и девојка“. Нема ништо полошо од повторно отворање на старите рани, само за да се претвори во пекол. Кога раскинавте еден со друг, завршивте со тоа поглавје од вашиот живот со причина. Зошто некогаш би се вратиле?

Станува конфузно

Откако ќе се дружите со бившиот, па дури и ќе поминете една ноќ во неговиот стан, тоа може да доведе до крајно непријатен разговор и дилеми. Имате заедничка историја. Што сте вие ​​двајца сега, откако ќе заминете? Дали зборувате? Дали ќе се забавувате повторно? Или тоа само требаше да биде секс без обврски? Па, целата поента на сексот без обврски е да се избегне целиот дел од чувствата. Но кога имате секс со бившиот, речиси е невозможно да ги разделите двата света. Излезете и имајте секс без обврски со еден од другите милијарди мажи на светов – НЕ со вашиот поранешен! Во секој случај си била таму и си го направила тоа. Веројатно со причина не сте повеќе заедно.

Користење на Него како резервна варијанта

Понекогаш, ако сте разговарале со некој нов дечко и не ви успее, лесно е да го повикате лојалното поранешно момче кое секогаш сакаше да јаде пица и да има секс со вас… без разлика на се. Кога имате резервен план, речиси е како да не се трудите толку напорно за таа нова врска. Затоа што знаете дека ако не успее, имате некој друг на кој ќе се вратите. Не само што си правите неправда со тоа што не запознавате некој подобар, туку и вашиот поранешен не го заслужува тоа. Колку и да е голем кретен, никој не заслужува да го понижуван. Дајте си можност и себеси и на бившиот да бидете задоволни со некој друг. Избришете го неговиот број и најдете некој друг да имате бесмислен секс во пост-раскинувањето.

Тој се гледа со некоја друга

Бидејќи не сте имале „разговор за дефинирање на врската“, големи се шансите дека тој спие со некојa другa освен вас. Откако ќе дознаете дека тој не е исклучиво ваш партнер, знаете дека ќе бидете многу повредени. Дури и ако тоа навистина е „секс без обврски со бившиот“. Можеби сè уште се поврзувате со други момци, но кога ќе дознаете дека има друга девојка во неговиот живот, ќе бидете повредени и разочарани. Грубото будење се случува кога ќе сфатите дека навистина не можете да бидете лути затоа што не сте заедно како порано, а тој повеќе не е ваш.

Секогаш завршува лошо

Некој паметен човек еднаш рекол: „Ако можеш да се дружиш со бившиот – или си сè уште заљубена, или никогаш не си била“. Ајде да размислиме зошто е ова толку точно. Секогаш кога сте во можност да останете пријател со некој со кој сум се забавувале, тоа било веројатно затоа што сте сакале да се врати или затоа што никогаш не сте го сакале. И оној што сте го сакале, но не го сакате повеќе, откако се обидувате одново и одново да сте во добри односи – имајте правило без контакт. Ако се обидете да направите нешто повторно да функционира откако не успеало првите сто пати, тоа нема магично да функционира сега. Веќе еднаш ја прекинавте оваа врска, зошто би сакале да го повторите тоа? Што и да сте вие ​​двајца, некогаш ќе мора да заврши, и веројатно ќе биде исто толку тешко како и првичното раскинување. Дали навистина сакате да завршите да се удавите во половина литар сладолед, да ја слушате Адел и повторно да фрлате шишиња вино? Веројатно не.

За крај…

Ако некогаш размислувате да се вратите кај поранешното момче, само сетете се зошто првично сте раскинале. Дали секогаш ја оставаше даската од тоалетот дигната? Дали џвакаше со отворена уста? Дали се обиде да спие со твојата најдобра пријателка? Дали е ќелав? Како и да е, без разлика на вашата или неговата причина, тоа било доволно лошо за да се прекине врската. И тоа исто така треба да ве спречи да ја започнете повторно, случајно или на друг начин. Фокусирајте се повеќе на наоѓање некој нов! Ако вложите половина повеќе труд за да пронајдете нов дечко отколку што вложувате во обидот да го вратите стариот – до сега ќе имавте ново момче. Исто така, кога ќе ја добиете таа порака за “дружење” во 12:30 од вашиот поранешен, ви ветуваме дека ќе биде прекрасно да се каже „Не, извини, Јас сум всушност со некој друг во моментов“. А и да не сте, секогаш имате милион други опции за соло задоволство 😉

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top