Секс пред огледало

8 причини зошто е ова добра идеа

Уживањето во секс пред огледало, познато и како катоптронофилија, е изненадувачки многу често. Тоа е прикажано во порно, филмови, песни, па дури и многу еротски хотели поставуваат огледала над креветите во нивните апартмани специјално за оваа фантазија. Па, зошто мислиме дека ова е толку добро? Еве некои од многуте причини зошто да се гледаме себеси како имаме секс е огромен пресврт.

1. Сексуалноста често е многу тесно поврзана со нашето визуелно искуство.

Се возбудуваме гледајќи го телото на нашиот партнер, неговите движења и изразите на лицето. Па, зошто не би се возбудиле гледајќи ја сопствената реакција на задоволството? Гледајќи се себеси полни со задоволство е моќно возбудување што ја оживува вашата сензуалност и ја зголемува вашата возбуда, дури и кога го набљудувате сопственото задоволство. Згора на тоа, на себе облечете некое парче секси долна облека и задоволството е загарантирано.

Секс пред огледало

2. Можете да бидете и воајер и егзибиционист.

Кога се гледате како имате секс, истовремено ќе бидете воајер и егзибиционист. Слично е на воајеризмот, затоа што уживате да гледате како некој има секс… но различен од воајеризмот, затоа што се гледате себеси. Плус, воајеризмот често има прикриен „скриен“ или „шпионски“ елемент во фантазијата, додека гледањето себеси е многу отворен чин.

3. Се се случува во реално време

Гледањето на себеси како имате секс може да биде убава, возбудлива слика на задоволство во реално време. Можете да ја видите физичката манифестација на сопственото задоволство од перспектива на трето лице. Се гледате себеси од гледна точка на партнерот, од заоблениот грб до устата отворена од задоволство, што може да биде возбудливо. Можете исто така да се гледате себеси и вашиот партнер од повеќе агли, од кои некои се обично скриени, што ви дава нова перспектива – како нова благодарност за тоа колку навистина изгледате жешко врз партнерот.

Секс пред огледало

4. Тоа е жежок начин да се поврзете со вашиот партнер

Но, не е само да се гледате себеси. Тоа е исто така уникатен, жежок начин да се поврзете со вашиот партнер. Кога имате секс пред огледало, можете да ги видите изразите на лицето на еден на друг. Можете да погледнете во нивните очи и да го измерите задоволството еден на друг во пози каде што обично сте свртени еден од друг. Можете исто така да видите нов поглед на телото на вашиот партнер, вклучувајќи ги и областите што обично се свртени од вас. Можете исто така да ги прочитате нивните изрази на лицето и да ги гледате нивните реакции за да видите што функционира и да им дадете уште поголемо задоволство.

5. Може да ве направи посигурни

На некои луѓе може да им биде оттргнувачко или непријатно искуството. Особено ако обично им е непријатно со нивните тела или сметаат дека огледалото е премногу откачено или оттргнувачко за нивниот вкус. Но, други сметаат дека ова е возбудлив начин за истражување на сопственото тело и изглед, особено за време на сексот. Гледајќи се себеси како доживувате кулминација и правите секси „перформанс“, всушност може да ви помогне да се чувствувате посигурни во себе!

Секс пред огледало

6. Секој може да ужива

Сексуалните фантазии се за секого и не мора да бидете нарцис во за да уживате во фантазијата од огледало. За некои луѓе, тоа може да биде нарцисоидно искуство, ако навистина се фокусираат на себе и на тоа колку одлично изгледаат. Но, за повеќето луѓе, тоа е уникатен начин да уживаат во визуелна стимулација во реално време. Исто така, имате чувство дека истовремено гледате и ве гледаат, или сте во вашиот сопствен порно филм. Исто така, многу луѓе го сакаат искуството не само да се гледаат себеси, туку да го гледаат својот партнер од нови агли. Или пак да го видат изразот на партнерот во пози каде што вообичаено не можете да си ги видите лицата еден на друг.

7. Ќе се чувствувате како да сте ѕвезда на сопственото порно

Понекогаш, воајеристичките аспекти на гледање себеси во огледало може да се чувствуваат како да сте ѕвезда во сопственото порно. Многу луѓе толку се губат во моментот што не мора да се фокусираат на нивните несовршености, туку на сензуалното шоу дека настапуваат. Може многу да се чувствува како да глумат сцена во порно!

8. Можеби ќе сакате дури и да се снимате

Многу луѓе се снимаат како имаат секс за да добијат возбуда од настапот пред камерата, како да снимаат свој порно филм. Дава уникатно чувство на создавање секси шоу, дури и ако тоа е само за лично уживање. Некои луѓе исто така сакаат да се сеќаваат на моментот, да се вратат за да се гледаат како имаат секс или дури да се вратат за да ја усовршат својата техника! Сепак, ова е сосема различно од катоптронофилијата, бидејќи не го добивате истото уживање во визуелното во реално време.

Да резимираме…

Привлечноста на сексот во огледало, или катоптронофилија, е повеќеслојна и длабоко вкоренета во нашите еротски искуства. Од интимната врска што ја поттикнува помеѓу партнерите до визуелната стимулација што ја обезбедува во реално време. Впуштањето во сексуална активност пред огледало нуди единствена и возбудлива димензија на водењето љубов. Тоа ја вклучува нашата вродена фасцинација со нашите сопствени тела и задоволства, овозможувајќи ни да се истражуваме и цениме себеси во сензуално светло.

Секс пред огледало ги надминува границите на самосвеста. Овој чин поттикнува доверба и зајакнување додека ја прифаќаме нашата сексуалност. Без разлика дали уживаме во возбудата да се гледаме или уживаме во чувството на глумење во нашиот сопствен еротски спектакл, привлечноста на сексот во огледало се протега на поединци од сите потекла и преференци. Без разлика дали како воајер, егзибиционист или едноставно како љубовници кои сакаат да ја подобрат својата интимност, огледалото на нашата желба нуди примамлив поглед во длабочините на нашата страст и поврзаност.

Затоа, следниот пат кога ќе се најдете заинтригирани од привлечноста на огледалото, прифатете ја можноста да се препуштите на сензуалниот спој на видот и допирот и уживајте во екстазата да бидете и гледач и изведувач во театарот на желбата.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top