Предигра

Водич за почетници

Кога се зборува за предигра таа е многу повеќе од само подготовка за секс. Станува збор за создавање длабока врска со себе и вашиот партнер. Станува збор за истражување на многу начини на кои нашите тела можат да уживаат во задоволството. Тоа често не е предјадење, туку главно јадење за многумина!

Има бескрајни идеи за предиграта кои можат да ја подигнат вашата игра на нови нивоа. Се тоа со едноставно истражување на нови сензации и желби со вашиот партнер. Ако штотуку учите како да пружите орално задоволство, можеби ќе сакате да вклучите некои од тие техники во вашата игра. Или можеби се прашувате како да ја подобрите вашата игра со нови техники или како изгледа најдобрата предигра!

Еве како можете да ја направите предиграта нешто што вие и вашиот партнер го посакувате секој пат.

Пробајте сами

Ако сакате да ви биде удобно и да уживате за време на предиграта, мора да ви биде удобно сами со себе. Тоа е факт. Ова значи да се допирате себеси. Ама навистина да се допирате себеси. Има дури и придобивки од мастурбацијата во кои навистина можете да уживате ако си го дозволите тоа.

Едноставно започнете со нежно допирање, видете како се чувствувате, па продолжете од таму. Ако ви се допадне ова, можете да го направите ова како метод на предигра. Има нешто секси во тоа кога некој се допира себеси нели? Ако не сте сигурни во тоа што можете да му направите на вашиот партнер, размислете што можете да си правите себеси за да го возбудите партнерот.

Секси долна облека

Долната облека која ви помага да се чувствувате супер секси и возбудена, може многу да ви помогне ако не сте сигурни или не ви е удобно во предиграта. Секси корсети со танга, комплети секси долна облека и слично секако ќе имаат влијание и ќе ви ја зголемат возбудата уште пред да стигнете до спалната соба или меѓу чаршафите.

Купете си нешто посебно од вашата омилена продавница за долна облека и покажете му го на вашиот партнер. Или пак едноставно погледнете го вашиот одраз во огледало за да сфатите каква заводничка сте. Ќе се изненадите од тоа колку е доволно партнерот само да ве види во нешто толку оскудно за да го возбудите и него и себе.

Користете еротски реквизити

Ако сакате малку да ги забрзате работите, размислете за реквизитите за подобрување на сензацијата. Има најразлични играчки за возрасни, од типот на масла за масажи, пердуви, сензуални бомби за капење, до нешто поинакво како лисици, тепалки., маски за очи. Сите овие реквизити можете да ги донесете во спалната соба за да ги подобрите вашите сензации и да го зголемите исчекувањето.

Одвојте малку време за да ја разгледате веб-страницата за играчки за возрасни за да видите што го буди вашиот интерес, а потоа одете оттаму.

Вежбајте

Велат повторувањето е мајка на знаењето, а вашиот партнер ќе биде и повеќе од среќен да ви помогне доколку ви е потребна помош. Ако има нешто што сакате да пробате, кажете му на вашиот партнер. Ако не функционира, продолжете понатаму. Нема никаков срам во тоа!

За многумина, на пример идејата – цицање на прстите и триење на стапалата создава огромна возбуда, и има толку многу начини на кои можете да го истражите овој вообичаен фетиш. Предиграта не треба да започне во спалната соба. Обидете се да му испратите на вашиот партнер безобразни слики додека тој е на работа за да го возбудите, за потоа кога ќе си дојде да можете да преминете директно на главниот дел.

Земете сензуални лекции

Студијата за фитнес и танц се популарни и кај нас, па земете неколку пријателки и одете на час по танцување на шипка. Овие часови се дизајнирани за почетници и може да биде доволно за да ви ја даде потребната самодоверба. Дури и ако не ги искористите потезите во спалната соба, едноставното доаѓање во контакт со сензуалноста на вашето тело може да ви помогне да се чувствувате како секси мачка кога се лизгате по креветот.

Направете мало истражување

Како што споменавме погоре, понекогаш двоумењето со предиграта доаѓа од недостаток на знаење. Ако навистина не знаете што да правите, истражете малку. Ако се чувствувате непријатно поради нешто што ви се допаѓа вам или на вашиот партнер, како што е играњето улоги, разгледајте повеќе на таа тема.

Секогаш има повеќе информации што ќе ви помогнат да научите што точно да правите. Исто така за да најдете други луѓе кои уживаат во слични активности. Понекогаш е доволно само да знаете дека нема од што да се срамите за да ве направи да се чувствувате поудобно со самиот чин.

Разговарајте со вашиот партнер

Можеби не звучи како разговор во кој би уживале, но комуникацијата со партнерот е секогаш клучна. Не сте сигурни за типот на предигра што ќе ве интересира вас или вашиот партнер? Едноставно разговарајте со него за тоа. Изразете ги вашите интереси. На овој начин, можете да дознаете што е тоа што им се допаѓа и како точно им се допаѓа.

Можете исто така да зборувате за работи што ви се допаѓаат и не ви се допаѓаат за да се осигурате дека и двајцата сте на иста фрекфенција. Кога отворено комуницирате за вашите мисли и стравови во спалната соба, ќе имате попријатно и посигурно искуство.

За крај…

Предиграта е наменета да биде возбудлива, пријатна и да го зајакне исчекувањето и чувството. Тоа е можност да ги истражите вашите желби (и желбите на вашиот партнер) и вашите тела додека ги зајакнувате сите ваши сетила. Навистина нема од што да се плашите во сексот со предигра – само велејќи дека сакате да пробате нешто и да го дадете најдоброто од себе, може да биде нереално секси за вашиот партнер.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top