Вибрирачки љубовни јајца

Водич за почетници

Јајце вибратори, познати и како вибрирачки љубовни јајца, се мали секс играчки со далечинско управување кои нудат извонредни и интерактивни оргазми во мало пакување кое е дискретно и преносливо.

Вибрирачките „љубовни јајца“ се сексуални играчки со далечинско управување кои се дискретни (за играње во јавност), преносливи и може да се користат вагинално, анално, соло или со партнер!

Бонусот?

Повеќето вибрирачки јајца се вметнуваат за вагинална и анална стимулација, плус тие можат да се носат дури и во гаќички!

Благодарение на нивната ситна големина, тие се прекрасни играчки за јавно, но сепак дискретно играње на партнерот, кои неверојатно ги загреваат нештата – дури и во најобичните излегувања..

Љубовните јајца може да се користат на ерогени зони кои вклучуваат:

 • Лабија
 • Клиторис
 • Г-точка
 • Простата
 • Брадавици
 • Анусот
 • Внатрешни бедра
 • Уши
 • Вратот
 • Стомакот

Постојат бескрајни начини (и места) за користење на јајце вибратори, што ги прави разноврсни и исклучително забавни за играње.

Одлични за подарок, вибрирачките јајца се лесни за употреба со или без партнер, нудејќи сигурен начин за експериментирање со нови сензации и силни вибрации.

Па да започнеме…

Што се вибрирачки љубовни јајца?

Вибрирачки љубовни јајца

Познати и како вибрирачки љубовни јајца, јајце вибраторите се вид на сексуална играчка вообичаено обликувана како нивниот имењак – јајце – со конец што се извлекува на крајот.

Тие обично се зујат, обезбедувајќи силни и интензивни вибрации каде и да се применат.

Некои јајце вибратори се наменети да се вметнуваат вагинално или анално – но само ако имаат низа – врвка за извлекување.

Јајце вибраторите кои не доаѓаат со прикачен кабел, жица или врвка за извлекување не треба да се користат внатрешно, туку да се вгнездуваат во вашите гаќички за стимулација на клиторисот и вулвата или да се користат надворешно со рака.

Вибрирачките јајца можат да понудат многу карактеристики кои може да вклучуваат:

 • Повеќекратни брзини и интензитети на вибрации
 • Претходно поставени шеми на вибрации и на некои модели, можност за креирање сопствени
 • Пулсирање што се синхронизира со музика или амбиентален звук
 • Да има текстурирана површина
 • Контрола на апликации преку паметен телефон или компјутер
 • Користење на долги растојанија (само со интернет конекција)
 • Да е водоотпорно
 • Да е на полнење
 • Нудејќи повеќе од едно јајце – некои доаѓаат во пар за двојна стимулација

Вибрирачките јајца се мали по големина, лесно се вклопуваат во вашата дланка, што ги прави идеални за секој што бара дискретен вибратор што може да го земе со себе во движење.

Можеби мислите дека ако се мали како што се, вибрирачките љубовни јајца ќе бидат тивки и дискретни. Иако понекогаш е така, не е секогаш – некои од најмалите вибратори можат да бидат меѓу најгласните. Ако планирате да го користите вашето вибрирачко јајце додека сте далеку од дома, тестирате го нивото на бучава пред да го направите тоа – само за да знаете што да очекувате.

Сепак, вибрирачкото јајце што се користи надворешно за стимулација на клиторисот ќе биде погласно од она што е вметнато во вагината. Така што вашето тело може да помогне со каква било звучна изолација ако сте загрижени дали луѓето знаат што правите.

Одличен за мастурбација без раце, јајце вибраторот е ситна и моќна мала секс играчка која докажува дека добриот оргазам навистина може да дојде од мали пакувања.

Како да користите вибрирачко љубовно јајце?

Девојка со лап топ и секс играчки и Вибрирачки љубовни јајца

Постојат многу начини да користите јајце вибратор и тие се совршени за секој кој ги цени мултифункционалните секс играчки.

Можете да користите јајце вибратор за надворешна стимулација на вулвата и клиторисот, а ако има врвка за извлекување, тој е безбеден за внатрешна стимулација на вагината или анусот. Ако користите љубовно јајце вибратор за прв пат, можеби ќе бидете изненадени од тоа колку тие можат да станат силни. Исто така и колку брзо можат да ве доведат до оргазам.

Но, тоа е навистина само врвот на пирамидата кога станува збор за користење на јајце вибратор.

Љубовните јајца исто така можете да ги користите за:

 • Мастурбација без раце
 • Партнерска игра
 • Пенетративен секс
 • Орален секс
 • Надворешна стимулација на вулвата, клиторисот, брадавиците, тестисите, пенисот и која било друга ерогена зона
 • Внатрешна стимулација на вагината или анусот (ако има прикачена низа за извлекување)

Без оглед на тоа каде претпочитате да ја насочите вашата стимулација, вибрирачките јајца овозможуваат интензивни и прилагодени оргазми секој пат.

Како да користите вибрирачки љубовни јајца за мастурбација?

Секс играчките со вибрации ја носат мастурбацијата на сосема ново ниво, а вибрирачките љубовни јајца никако не се исклучок. За почеток, обидете се да го лизгате вашето љубовно јајце преку брадавиците и внатрешните бедра за да го стимулирате вашето возбудување.

Професионален совет: мала доза на лубрикант на секоја брадавица ќе додаде лизгање и чувство многу слично на она кога партнерот ги поминува со својот јазик.

 • Ставањето вибрирачко јајце врз вашиот клиторис е неверојатно, а со љубовно јајце можете лесно да го контролирате притисокот со рака и вибрациите од далечина.
 • За употреба без раце, едноставно држете го вибраторот на место врз вулвата користејќи ги бутовите или пар долна облека.
 • Ако имате јајце вибратор со низа за извлекување, можете да го вметнете вагинално или анално, да го земете далечинскиот управувач в рака и да си играте со шемите и интензитетот на вибрациите додека не постигнете оргазам.

Лично, препорачуваме да го користите вашето љубовно јајце насекаде по телото, да експериментирате со различни положби и вибрациони модели.

Соло сексот со вибрирачко јајце е секогаш задоволство затоа што е подеднакво одличен за кратки но, и за брзи и продолжени сесии за самозадоволство.

Како да користите вибрирачки љубовни јајца во пар?

Раце со лубрикант

Благодарение на нивната разновидност и далечинскиот управувач, паровите можат да користат јајце вибратор додека се заедно на состанок и дома меѓу чаршафите.

За дискретна јавна игра, еден партнер може да носи љубовно јајце вибратор – безбедно сместен во долната облека – додека другиот партнер контролира со далечинскиот управувач.

Дискрецијата најлесно се постигнува со вибрации од јајца што се носат во гаќички и се контролирани од апликацијата. Додека за целиот свет изгледа како едниот од партнерите да “скрола” по својот мобилен телефон, тој всушност го контролира интензитетот на возбуда и одлучува кога ќе му “дозволи” оргазам на љубовникот од другата страна на масата.

Најважното нешто што треба да се има на ум е нивото на бучава.

Колку повеќе амбиентален звук во просторијата, толку е помала веројатноста дека зуењето од вибрирачкото јајце ќе биде откриено од оние во близина.

Не е тајна дека вибрациите се чувствуваат одлично на сите делови од телото, а љубовните јајца се одлични играчки за стимулирање на вашите ерогени зони за време на сексуалната игра и надвор и дома.

Бидејќи се толку мали, вибрирачките јајца се скромни сексуални играчки кои носат ” good vibes only” за комбинирана игра – без разлика дали сте почетник или искусен професионалец.

Како можете да користите вибрирачки љубовни јајца за време на сексот?

Вибрирачки љубовни јајца и пар во кревет

Јајце вибраторите може да се користат за време на пенетративен секс и пошироко.

Сè додека положбата дозволува еден од партнерите со рака да го држи јајцето на место, вибрирачкото јајце може да даде извонредна стимулација на клиторисот за време на вагинален и анален секс.

Слично на тоа, ако вашиот вибратор има врвка за извлекување. Тоа го прави безбеден за вметнување. Може да се стави во вагината или анусот за да додаде уште еден елемент на стимулација за време на орален секс.

И ако двојната пенетрација е ваша фантазија, вибрирачкото љубовно јајце може да се вметне вагинално за време на анален секс, или анално за време на вагинален секс – изборот е ваш!

Една важна работа што треба да ја запомните – и ова важи за сите сексуални играчки – не менувајте го вашиот вибратор вагинално и анално без претходно да го исчистите.

Ова е особено важно кога го користите вашето љубовно јајце анално.

Секогаш треба да се исчисти темелно пред да го користите вагинално или на кое било друго место на вашето тело откако ќе го извадите од анусот.

Без оглед на тоа каде е поставено вашето љубовно јајце, комуникацијата со партнерот додека заедно си играте со секс играчка е секогаш корисна.

Најчесто поставувани прашања

Дали ви треба подмачкување со вибратор за јајца?

Лубрикантот го подобрува користењето на секс играчки, овозможувајќи им да се лизгаат на кожата каде и да се користат.

Лубрикантот на база на вода е најбезбедниот тип на подмачкување – особено ако не сте сигурни од кој материјал е направено вашето вибрирачко јајце – и има тенденција да се чувствува најмногу како природно подмачкување на вашето тело, што многу луѓе го претпочитаат.

Секогаш читајте го упатството за употреба за вашиот вибратор за јајца ако имате намера да користите силиконски или лубриканти на база на масло за да бидете сигурни дека тие се компатибилни со материјалот на вашата играчка.

Ова е важно бидејќи многу љубовни јајца се направени од силикон, кој ќе се распадне кога се користи со лубриканти на база на силикон.

Можете ли да ставите вибрирачко јајце во себе?

Да, можете да ставите јајце вибратор внатре во себе само доколку има прикачена врвка за вадење или кабел кој е дизајниран за таа намена. За да бидете безбедни, секогаш проверувајте го упатството за употреба на вашата играчка за правилни упатства за употреба и не користете го на начин на кој не бил наменет. На пример, јајцето може да има жица што е поврзана со батериски пакет или контролер. Освен ако не е поинаку наведено во прирачникот, жицата обично НЕ е дизајнирана за извлекување. Жиците што се поврзуваат со далечинскиот управувач имаат потенцијал да се скинат, оставајќи го јајцето во вас. Во најдобар случај, тоа не е забавна ситуација. Во најлош случај – особено ако јајцето е вметната анално – тоа е веројатно да резултира со патување до болница за отстранување.

Сепак, постојат и некои модели на вибрирачки јајца дизајнирани на начин што им овозможува на нивниот жичен кабел да дејствува како низа за пронаоѓање.

Секогаш внимателно читајте го упатството.

Ако вашиот вибратор за јајца нема конец или наместо тоа е прикачен на жичен далечински управувач, не треба да го користите внатрешно. Користете го само за надворешна стимулација на клиторисот или други области на телото.

Дали вибрирачките јајца се безбедни?

Да. Повеќето од љубовните јајца на пазарот денес се сосема безбедни бидејќи често се направени од висококвалитен силикон или ABS пластика, два од најбезбедните достапни материјали за секс-играчки.

Ако сте загрижени дали јајцето ќе го десензибилизира вашиот клиторис, немојте. Тоа воопшто ретко се случува и ќе ви треба многу повеќе стимулација од она што вашето вибрирачко јајце е способно да го обезбеди. Иако продолжената употреба на вибратор може да доведе до привремена десензибилизација – што не е ни приближно исто како трајно оштетување на нервите – ако тоа се случи, кратка пауза обично е доволна за да се поправи ситуацијата во краток рок.

За крај…

Вибрирачките љубовни јајца се совршени за стимулација низ целото тело и може да се носат (или да се користат) речиси насекаде! Добрите работи доаѓаат во мали пакувања и со вашето љубовно јајце во рака, ќе бидете на добар пат да доживеете еден сосема нов и поинаков свет на задоволства и интензивни оргазми.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top