Се што не сте знеле за бат плаговите

Отклучување на задоволството

Во последната деценија, прифаќањето на сексуалните играчки е дефинитивно зголемена, но мистеријата сèуште опкружува еден посебен предмет: бат плагот. Ако сте љубопитни, но несигурни за овие интимни додатоци, не плашете се. Овој блог е вашиот врвен водич, кој опфаќа сè што треба да знаете за бат плаговите.

Зошто луѓето ги користат?

Ако никогаш не сте се впуштиле во светот на бат плаговите, можеби ќе се запрашате за што е целата врева. Па, еве зошто: многу поединци користат бат плагови во нивниот сексуален репертоар за време на предиграта, соло играњето или сексуалниот однос. Зошто? Бидејќи овие скромни уреди имаат моќ да го засилат задоволството и да испорачаат воодушевувачки оргазми, без оглед на вашиот пол.

Бат плаговите може да бидат одличен додаток на вашите сексуални искуства. Тие нудат уникатни сензации кои можат да го засилат вашето задоволство. Без разлика дали истражувате анална игра за прв пат или сакате да ги зачините работите во спалната соба, еве зошто луѓето користат бат плагови:

Засилено задоволство

Примарната причина зошто луѓето користат бат плаг е неверојатното задоволство што го обезбедуваат. Овие играчки ги стимулираат високо чувствителните нервни завршетоци во анусот, создавајќи интензивни сензации. Кога се користи заедно со други форми на сексуална стимулација, како што е стимулација на клиторисот или пенисот, резултатот може да биде експлозивни оргазми.

Анална стимулација

Аналната игра, вклучително и употребата на бат плаг, може да биде многу возбудлива. Анусот е богат со нервни завршетоци, а кога е правилно стимулиран, може да доведе до интензивно сексуално задоволство. Некои луѓе сметаат дека аналната стимулација е уникатен и возбудлив начин да ги истражуваат своите тела и да искусат нови височини на задоволство.

Стимулација на простата

За мажите, бат плаговите можат да обезбедат насочена стимулација на жлездата на простатата, честопати наречена „машка Г-точка“. Стимулирањето на простатата може да доведе до моќни, а понекогаш и повеќекратни оргазми. Тоа е различен тип на задоволство што многумина го сметаат за неверојатно задоволувачко.

Подготовка за анален секс

Бат плаговите често се користат како средство за подготовка за анален однос. Тие помагаат да се релаксираат и да се истегнат мускулите околу анусот, правејќи ја пенетрацијата поудобна и попријатна. Користењето на ваков уред пред анален секс може да ја намали непријатноста и да го зголеми задоволството.

Започнете со малку

Бат плаговите не се еден производ и тоа е тоа; тие доаѓаат во различни форми и големини, слично како вибраторите. За новодојденците во аналното истражување, препорачуваме да започнете со минијатурен приклучок, како што е нашиот Lux Active – Метален бат плаг роза прилагоден за почетници. Но, треба да се земе предвид повеќе од само големината. Одлучете се за материјали безбедни за телото, како силикон, метал или стакло за да обезбедите безбедно и удобно искуство. Секогаш двапати проверувајте го материјалот за да избегнете непријатни изненадувања.

Започнувањето со мал бат плаг е важно е од неколку причини:
 • Удобност и релаксација

Помалите бат плагови се поудобни, особено за оние кои се нови во аналната игра. Тие му овозможуваат на вашето тело постепено да се прилагодува на сензацијата, намалувајќи ја непријатноста и анксиозноста.

 • Намален ризик од повреда

Помалиот бат плаг има помала веројатност да предизвика повреда или непријатност при вметнувањето. Тоа е нежен начин да го воведете вашето тело во светот на аналната игра.

 • Зголемена самодоверба

Почнувајќи со помала големина може да ја зголеми вашата самодоверба и да ви помогне да се опуштите за време на аналната игра. Како што станувате поудобно, можете постепено да напредувате кон поголеми бат плагови ако сакате.

 • Нема да се изгуби во тебе

Веројатно сте ги слушнале урбаните легенди за луѓе кои брзаат во собата за итни случаи со погрешно поставен бат плаг или секс играчка. Бидете сигурни, овие приказни се неверојатно ретки. Повеќето бат плагови се смислено дизајнирани со стабилна основа, што го прави практично невозможно да исчезне внатре. За да бидете дополнително внимателни, изберете некој со широка основа за да ја елиминирате дури и најмалата можност за какви било неочекувани авантури.

Стабилната основа служи има неколку важни функции:
 • Безбедност

Примарната цел на стабилната основа е да обезбеди безбедност за време на аналната игра. Тоа го спречува бат плагот да патува премногу далеку во ректумот, намалувајќи го ризикот да се изгуби внатре.

 • Удобност

Стабилната основа, исто така, обезбедува удобност при употреба. Служи како бариера помеѓу играчката и мускулите на сфинктерот, спречувајќи каква било непријатност или иритација.

 • Лесно отстранување

Можеби најважно е што широката основа го олеснува вадењето на бат плагот кога ќе завршите со времето за играње. Обезбедува уредот да остане на дофат и да може безбедно и лесно да се извади.

Лубрикантот е задолжителен!

Кога станува збор за бат плагови, постои едно златно правило: подмачкување, подмачкување и повеќе подмачкување. Подмачкувањето е неопходно за лесно и удобно вметнување. Препорачуваме да користите подмачкување на база на вода, особено кога го користите силиконски бат плагови, бидејќи некои лубриканти на база на силикон може да наштетат или еродираат одредени силиконски секс играчки. Исто така постојат и лубриканти за анална употреба. Приоритет на вашата удобност и безбедност па затоа никогаш не штедете на подмачкување.

Лубрикантот е вашиот најдобар пријател од неколку причини:
 • Непречено вметнување

Подмачкувањето осигурува дека бат плагот пенетрира непречено и удобно, намалувајќи го секое потенцијално триење или непријатност.

 • Намален ризик од гребаници и оштетувања

Соодветното подмачкување помага да се спречат гребаници или оштетување на деликатните ткива на анусот. Ова е клучно за безбедно и пријатно искуство.

 • Засилени сензации

Подмачкувањето може да ги засили сензациите, правејќи ја аналната игра попријатна и попријатна. Тоа го подобрува целокупното искуство за двата партнера.

 • Може да го зголеми потенцијалот за оргазам

Бат плаговите се разноврсно уживање во кое може да уживаат сите, без разлика на пол или ориентација. Тие не се само пријатни; тие се исто така корисни за двајцата партнери. За време на сексуалниот однос, тие можат да ги подобрат сензациите и да ги затегнат вагиналните мускули, интензивирајќи го задоволството за сите вклучени. Дополнително, момците можат да доживеат свет на задоволство бидејќи бат плаговите се одлични за стимулација на простатата.

За мажите, простатата често се нарекува „машка Г-точка“. Стимулирањето на простатата може да доведе до моќни, а понекогаш и повеќекратни оргазми. Тоа е различен тип на задоволство што многумина го сметаат за неверојатно задоволувачко. Бат плаговите се одлична алатка за истражување и уживање во оваа уникатна форма на задоволство.

Заклучок

Како заклучок, бат плаговите во денешно време се далеку од тоа да бидат мистериозни или табу. Тие нудат влез во нови сфери на сексуално задоволство и истражување. Почнувајќи од мали димензии, давајќи приоритет на безбедноста и прифаќајќи ја моќта на подмачкувањето, можете да го отклучите целосниот потенцијал на овие интимни додатоци. Значи, без разлика дали сте искусен професионалец или љубопитен новодојденец, запомнете дека светот на бат плаговите чека да се истражи – безбедно, сензуално и со бескрајни можности за задоволство.

Не дозволувајте погрешните сфаќања или стравот да ве кочат. Наместо тоа, прифатете ја можноста да откриете нови височини на задоволство и интимност со бат плаговите. Додека истражувате и експериментирате, може да откриете дека овие скромни играчки носат возбуда, задоволство и подлабока врска со вашите сексуални искуства. Затоа, тргнете напред со доверба, дадете приоритет на безбедноста и нека започне задоволството!

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top