Збор-два за придобивките од утринскиот секс

Сигурни сме, и се надеваме дека ќе се согласите со нас, дека никој не би сака да стане наутро на “лева нога” 🙂 Замислете го ова сценарио за момент. Звони будилникот во аголот на просторијата, станувате да го изгаснете, се подлизнувате облекувајќи ги чорапите, брзајќи си го удирате малиот прст од ивицата на креветот. Не звучи не звучи воопшто примамливо нели? А сега замислете едно друго сценарио. Се будите, рано е наутро, сеуште е малку студено а вие и вашиот партнер сте сеуште затоплени под јорганот и започнувате “активност” која ќе ви ја засили циркулацијата и ќе ви донесе насмевка на лицето. 🙂 Звучи многу попримамливо, зар не?

Сексот прави сè да изгледа посочно, позабавно, поубаво и пофантастично. А наутро, секако дека од него несомнено ќе имате повеќе придобивки  – отколку од највкусното кафе испиено од вашата омилена шолја. Освен што ќе имате широка насмевка на лицето, ќе успеете да се зближите со вашата сакана личност, а и ќе бидете поспремни за справување со предизвиците и обврските кои ви ги носи самиот, уште незапочнат ден.

Искористете ја првата утринската ерекција

Кога веќе е таму, зошто да остане неискористена? 🙂 Вие бирате дали денот ќе го започнете насмеан или полу-намќорест 🙂 Доколку сте се разбудиле порано од вашата партнерка, а ерекцијата е веќе таму, почнете да ја будите со галење и нежни бакнежи по вратот, зад ушите и грбот, имајќи во предвид дека тоа се најмоќните ерогени зони кај жената. Доколку пак, ситуацијата е обратна, ако партнерката е онаа која се разбудила прва, тогаш почнете со задевање, нема да биде на одмет 🙂  Притоа, бидете нежни со рацете, пружете му неочекуван орален секс или едноставно, качете се врз него. Добро искористената утринска ерекција, или пак, самиот секс кој би се случил наутро, се повеќе од само придобивка. И тоа особено ако партнерот се соочува со еректилна дисфункција, ниска самодоверба или емоционални/психички проблеми. Самата утринска ерекција е природна и спонтана. И токму затоа е одличен начин да се справите со досадното секојдневие, тежина на обврските, или пак, ниското ниво на самодоверба. Вака, вртењето на нова, поубава страница во вашиот сексуален живот е неизбежно.

Бидете импулсивни и спонтани

Колку поимпулсивно – толку подобро, бидејќи оптеретувањето со детали, планирања, анализи итн итн, може само да го уништи моментот. Утринскиот секс е секако најефективен доколку е импулсивен и спонтан. Тој е своевидна дисциплина за брзина. За оние кои сакаат да експериментираат, секако, утринскиот секс може да се случи и под туш – зошто да не?

Одлична опција за парови кои немаат време

Постојат парови кои во текот на еден ден воопшто немаат време, а навечер пак, се премногу исцрпени поради икс причини ( деловни обврски, физичка истоштеност, сменска работа, деца итн ). Токму ова е идеален начин да жртвувате 10 до 15 минути сон, и да станете малку порано со цел да искусите утринско, сочно искуство. Така ќе се посветите на вашиот интимен живот и ќе сфатите дека тоа е прекрасно нешто, токму наутро. Утрото е време кога, денот сеуште не започнал, стресот сеуште не стигнал до вас, децата ( доколку ги имате) сеуште спијат, проблемите се далеку и буквално имате чувство дека сите овие наведени работи – не постојат. Искористете го мирот и тишината за забрзано дишење и тивко стенкање под чаршафите. Буквално, емоционално и психички ресетирајте се и доведете се себеси и партнерот во посакуваната благосостојба по која трагаме во овој брз начин на живот. Но, нема потреба да не држите за збор, едноставно пробајте сами и сами ќе се уверите во сите благодети кои утринскиот секс ги носи со себе.

Да сумираме

Тоа е природен енергенс: Наместо да посегнете по утринското кафе, зошто да не го започнете денот со малку утринска љубов? Сексот ослободува ендорфин, кој може да ви даде природен поттик на енергија за да ви помогне да го започнете денот.

Може да ви помогне да спиете подобро: Верувале или не, сексот всушност може да ви помогне да спиете подобро ноќе. Тоа е затоа што ендорфините што се ослободуваат за време на сексот можат да поттикнат чувство на релаксација и смиреност, што може да ви помогне да одите во мирен сон.

Тоа е одличен начин да се поврзете со вашиот партнер: да го започнете слободниот ден со одредена интимност и поврзаност може да помогне да поставите позитивен тон за остатокот од денот. Плус, тоа е забавен и пријатен начин да поминете квалитетно време со вашиот партнер.

Може да го намали стресот: сите знаеме дека стресот може да направи хаос на нашите тела и умови. Но, дали знаевте дека сексот всушност може да помогне да се намали стресот? Ослободувањето на ендорфин за време на сексот може да помогне да се поттикнат чувствата на релаксација и да се намали анксиозноста.

Може да го зајакне вашиот имунолошки систем: Се покажа дека сексот има придобивки за зајакнување на имунитетот, благодарение на ослободувањето на антитела и други компоненти на имунолошкиот систем за време на оргазам. Така, не само што е забавно, туку е добро и за вашето здравје!

Тоа е одличен тренинг: Ако сакате малку да вежбате, утринскиот секс е одличен начин да го направите тоа. Во зависност од интензитетот, сексот може да согорува од 50 до 150 калории по сесија.

Тоа може да го подобри вашето расположение: започнувањето на вашиот слободен ден со одредена интимност и задоволство може да ви помогне да се ставите во позитивно и подигнато расположение. Плус, ослободувањето на ендорфин за време на сексот може да помогне во борбата против чувствата на депресија и анксиозност.

Може да ја зголеми интимноста: Редовниот утрински секс може да помогне да се зголеми интимноста и поврзаноста меѓу партнерите. Плус, може да ви помогне и двајцата да се чувствувате поудобно и поповрзани едни со други.

Забавен начин да го започнете денот: Да се ​​разбереме, утринскиот секс е обична забава! Тоа е разигран и пријатен начин да го започнете вашиот ден на десната нога.

Може да ве направи попродуктивни: Верувале или не, утринскиот секс всушност може да ве направи попродуктивни во текот на денот. Тоа е затоа што ослободувањето на ендорфин и други хормони за добро чувство може да помогне да се подобри вашиот фокус и мотивација.

Денот по утрото се познава, нели?

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top