Како да воведете секс играчки во вашата врска

Кога станува збор за зачинување на вашиот сексуален живот, воведувањето сексуални играчки во вашата врска може да биде забавен и возбудлив начин за истражување на нови желби и додавање малку дополнително задоволство на вашите интимни моменти. Меѓутоа, за некои, воведувањето на секс играчки во спалната соба може да биде застрашувачки или непријатно. Ова е сосема нормално, како и со сè ново и непознато, може да потрае малку време за да се прилагодите и да се чувствувате удобно. Но, со малку отворена комуникација, трпение и подготвеност за истражување, вие и вашиот партнер можете да ги најдете совршените играчки за да ја подобрите вашата интимност и да го подигнете вашиот сексуален живот на следното ниво. Во овој блог пост, ќе истражиме неколку совети и трикови за воведување на секс играчки во вашата врска на забавен и лесен начин.

1. Започнете го разговорот

Првиот чекор за воведување на секс играчки во вашата врска е да го започнете разговорот. Ова може да биде тешка задача, но важно е да запомните дека отворено и искрено зборување за вашите желби и интереси е од суштинско значење за здрав и исполнет сексуален живот. Може лежерно да ја отворите темата со спомнување на статија или блог пост што сте го прочитале за секс играчки или едноставно да го прашате вашиот партнер дали некогаш користел такви.

2. Истражете ги вашите опции заедно

Откако ќе го започнете разговорот, време е заедно да ги истражите вашите опции. Достапни се многу различни видови на секс играчки, од вибратори и дилда до бат плагови и прстени за пенис. Одвојте малку време за да ги истражите различните видови играчки и да одлучите кои сте заинтересирани да ги пробате и двајцата.

3. Одете на шопинг заедно

Заедничкото купување секс играчки може да биде забавно и возбудливо искуство. Планирајте состанок за да посетите продавница за секс играчки или да купувате онлајн заедно. Одвојте време да ги прелистувате опциите и да разговарате за тоа кои играчки сте заинтересирани да ги пробате и двајцата. Не плашете се да поставувате прашања или да побарате совет од персоналот на продавницата – тие се тука за да ви помогнат да ја пронајдете совршената играчка за вашите потреби.

4. Започнете со малку

Ако вие или вашиот партнер сте нови во користењето сексуални играчки, најдобро е да започнете со мали димензии. Изберете играчка што е погодна за почетници и лесна за употреба, како што е булет вибратор или мало дилдо. Секогаш можете да одите до понапредни играчки додека станувате поудобни и посамоуверени.

5. Комуницирајте во текот на процесот

Комуникацијата е клучна кога се воведуваат секс играчки во вашата врска. Погрижете се да се проверите еден со друг во текот на процесот и да разговарате за тоа што се чувствува добро, а што не. Не плашете се да понудите повратни информации или да побарате што сакате – ова ќе помогне да се осигурате дека и двајцата уживате во искуството и извлекувате максимум од него.

6. Користете лубрикант

Користењето на подмачкување може да го направи искуството со користење на секс играчки поудобно и попријатно. Изберете подмачкување на база на вода што е безбедно за употреба со вашата играчка и нанесете го великодушно и на себе и на играчката. Ова ќе помогне да се спречи каква било непријатност или иритација и да се направи искуството попријатно.

7. Забавувајте се!

Пред сè, не заборавајте да се забавувате! Користењето секс играчки може да биде возбудливо и пријатно искуство и за вас и за вашиот партнер. Не ги сфаќајте работите премногу сериозно – уживајте во моментот и заедно истражувајте ги вашите желби.

Како заклучок, воведувањето секс играчки во вашата врска може да биде забавно и наградувачко искуство. Следејќи ги овие совети, можете да го направите процесот лесен и пријатен и за вас и за вашиот партнер. Запомнете да комуницирате отворено и искрено, заедно да ги истражите вашите опции, да започнете со мали димензии, да користите лупа и пред сè, да се забавувате!

Често поставувани прашања

Дали секс играчките се безбедни за употреба?

Да, сексуалните играчки се безбедни за употреба доколку се користат правилно и правилно исчистени. Важно е да ги следите упатствата на производителот и да ги користите на начин што ќе се чувствувате удобно и пријатно за вас.

Како да знам која секс играчка да изберам?

Постојат многу различни видови на секс играчки на располагање, а изборот на вистинската може да биде огромно. Најдобро е да започнете од мали димензии со играчка погодна за почетници и да продолжите нагоре додека ќе станете поудобни и посамоуверени. Истражувајте ги опциите заедно и разговарајте кои од нив сте заинтересирани да ги пробате и двајцата. Не плашете се да побарате совет од персоналот на продавницата или да направите некое онлајн истражување за да ја пронајдете совршената играчка за вашите потреби.

Што ако мојот партнер не е заинтересиран да користи секс играчки?

Важно е да се запамети дека на сите не им е удобно да користат секс играчки и тоа е во ред. Ако вашиот партнер не е заинтересиран, важно е да ги почитувате нивните чувства и да не го притискате да прави нешто што не му е удобно. Секогаш можете да истражувате други начини да го зачините вашиот сексуален живот со кои и двајцата се чувствувате удобно.

Како да ги чистам и негувам моите секс играчки?

Важно е темелно да ги исчистите вашите сексуални играчки по секоја употреба за да спречите таложење на бактерии или други штетни материи. Следете ги упатствата на производителот за чистење и чување на вашата играчка и погрижете се да користите средство за чистење играчки или благ сапун и топла вода за да ја исчистите. Чувајте ги играчките на суво, ладно место подалеку од директна сончева светлина.

Дали користењето сексуални играчки може да го подобри мојот сексуален живот?

Користењето секс играчки може да биде забавен и возбудлив начин да ги истражите вашите желби и да го зачините вашиот сексуален живот. Сепак, важно е да се запамети дека секоја личност и врска се различни, а она што функционира за еден може да не работи за друг. Важно е да комуницирате отворено и искрено со вашиот партнер и да истражите што е удобно и пријатно за двајцата.

Запомнете, воведувањето секс играчки во вашата врска може да биде забавен и возбудлив начин да ги истражите вашите желби и да го зачините вашиот сексуален живот. Со отворено и искрено комуницирање со вашиот партнер, истражување на вашите опции заедно, почнувајќи од мали димензии, користење на подмачкување и пред сè, забава, можете да го направите искуството пријатно и исполнето за двајцата.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top