penis rings

Како прстените за пенис можат да ви помогнат да имате подобар секс

Веројатно сте виделе прстени за пенис, во секс-шоп. Но, можеби не знаете дека прстенот за пенис е во основа суперхрана на секс играчките: ја зголемува вашата изведба и го подобрува вашето задоволство на многу различни начини. И за разлика од другите сексуални играчки за кои е потребна голема подготовка (на пр., бат плаг, ракави за мастурбација), можете лесно да го ставите прстенот и за неколку секунди и да бидете подготвени за акција.

Кружни ленти кои се обвиткуваат околу основата на вашиот пенис, прстенот за пенис не само што може да ја направи вашата ерекција поголема и потврда, туку може да ви помогне и да издржите подолго за време на сексот, па дури и да му помогне на вашиот партнер да постигне оргазам. (Да не зборуваме дека исто така е пријатно да се има дополнителен притисок и стимулација на вашиот пенис, а кога користите моќен вибрирачки прстен на пенис, доживувате повеќе оргазам на целото тело, за разлика од оргазам што е локализиран на вашите гениталии.)

Без оглед на придобивките од прстените за пенис, некои мажи се уште се плашат од можноста да го врзат својот ,,пријател,, во цврст обрач. (Што ако се заглави?! Што ако не можам да доживеам оргазам со него?) Значи, ако сте љубопитни да пробате, еве сè што треба да знаете за тоа како безбедно да го користите прстенот за пенис, за да можете да го подигнете вашиот сексуален живот на повисоко ниво. (Ние, исто така, обезбедивме неколку од нашите омилени препораки, но ако сакате спецификации за секој прстен за пенис и зошто го препорачуваме, погледнете ја категоријата прстени за пенис на нашиот сајт.)

Придобивките од прстените за пенис

1) Тие ви помагаат да одржите ерекција, дури и ако имате проблем да ја започнете.

Без разлика каков тип на играчка користите, сите тие работат слично: прстенот ја заробува крвта во средината на вашиот пенис, што ви помага да одржите ерекција, вели Брајан Стајкснер, д-р, началник за урологија во Регионалниот медицински центар Атлантикер.

Прицврстениот прстен во основата на вашиот пенис, исто така, може да помогне да се спречи „венозно истекување“, вид на еректилна дисфункција што е резултат на неуспехот на ткивата во вашиот пенис правилно да се блокираат во крвта, додава Стајкснер.

2) Ја зголемуваат вашата самодоверба.

Нагласувањето дека треба да останете цврсти може да ве спречи да го правите токму тоа. „Ерекциите бараат релаксација“, објаснува терапевтот за секс и врски Крис Донагју, д-р. Користењето прстен на пенисот може да помогне во ублажување на таа анксиозност при перформансите, вели Донагју.

Прстенот за пенис исто така може да ја зголеми вашата самодоверба во однос на големината, вели Тејлор Спаркс, еротски едукатор и сексуална божица на OrganicLoven, компанија која го подобрува сексуалното здравје и благосостојба на возрасните преку органски и еколошки производи, книги за секс позитивни и едукативни семинари. „Мажите од сите големини можат да имаат корист од дополнителната крв во пенисот, правејќи го нивниот ,,пријател,, да изгледа поголемо“, истакнува Спаркс.

3) Можат да ви го одложат и засилат оргазмот.

Некои мажи велат дека прстените за пенис можат да помогнат во одложувањето на ејакулацијата со компресирање на областа околу основата на пенисот и тестисите, вели Брендон Бартлинг, менаџер на продавницата за секс Pleasure Chest во Њујорк. Што има смисла: тоа е речиси како модифицирана верзија на техниката на стискање, вообичаена тактика за одложување на оргазмот. Постојат и прстени за пенис кои имаат втор прстен кој се обвиткува околу вашите тестиси. Тој втор прстен ги повлекува вашите тестиси надолу, што помага да се одложи ејакулацијата.

4) Тие можат да го направат сексот подобар за вашиот партнер.

На жените можеби ќе им треба малку дополнителна помош за да доживее орагазам: само мал процент од жените можат да постигнат оргазам само од пенетративен секс. Вибрирачките прстени за пенисможат да помогнат да се стимулира клиторисот на вашиот партнер за време на сексуалниот однос, вели Бартлинг. Другите модели на прстени за пенис имаат вградени „продолжувачи на пределот“ што прават вашиот пенис да се чувствува поширок кон партнерот кога сте внатре во него, ако тоа е нешто што тие сакаат да го пробаат.

Дали прстените за пенис се безбедни?

Најчесто, да. Само следете ги овие едноставни упатства.

1) Проверете дали одговара.

Сакате прстенот да е тесен, но не толку стегнат за да се чувствувате вкочанети.

„Препорачувам прилагодлив или еластичен силикон за почетниците, бидејќи тие полесно се прилагодуваат на вашата големина“, вели Кара Емри, менаџер на продавницата за секс-играчки The Stockroom во Лос Анџелес.

2) Извадете го по 20 минути.

Ова е прилично важно. „Пенисот може трајно да се повреди ако прстенот се остави предолго“, вели Стајкснер. Ако почувствувате вкочанетост, болка или забележите дека кожата ја менува бојата, веднаш отстранете го.

3) Одржувајте го вашиот ,,пријател,,.

Паметно е да ги скратите или избричите вашите срамни влакна пред да ја ставите новата играчка. „Ништо не го расипува расположението како несаканата болка од влечење за коса при ставањето прстен за пен“, вели Хернандо Чавес, сексуален терапевт со седиште во Беверли Хилс.

Пет видови на прстени за пенис

1) Прилагодливи прстени

Овие прстени користат прилагодувачи во стилот на ласо за да ви помогнат лесно да ја ставите и отстраните играчката, вели Емри. Тие се носат под вашиот скротум и околу вашиот пенис.

2) Растегливи прстени

Обично се направени од мек силикон, овој тип на прстен е затворен круг што го истегнувате за да го ставите околу вашиот пенис и под скротумот.

„Тие се популарен избор затоа што лесно се отстрануваат, но бидејќи не се прилагодливи, можеби нема да бидат толку затегнати како што би сакал оној што ги носи“, објаснува Емри.

3) Вибрирачки прстени за пенис

Вибрирачките прстени за пенис имаат мал мотор кој обезбедува вибрирачки сензации за вас и вашиот партнер. „Некои мажи ги сакаат вибрациите, но најчесто тие се носат за да и помогнат на жената да постигне поинтензивен клиторичен климакс“, вели Емри.

За разлика од другите прстени на оваа листа, вибрирачките прстени обично се носат на основата на пенисот – но не и под тестисите.

Стимулирањето на нејзиниот клиторис со вибрирачки прстен може да побара малку вежбање и повеќе пракса. Можеби ќе треба да останете длабоко во неа, да правите странични движењанаместо само да се движите внатре и надвор, вели Чавес. „Мисионерската и позата кога девојката е горе најдобро функционираат со вибрирачки прстени кога станува збор за клиторичен орагазам“, вели тој.

4) Цврсти прстени

Цврстите прстени не се за почетници. Тие се носат во основата на пенисот и зад скротумот. Бидете внимателни пред да користите еден од овие: „Ако мажот користи премногу мал прстенза неговиот еректилен капацитет, тоа може да предизвика оштетување на пенисот“, вели Донагју.

Проверете ја колекцијата на прстени за пенис на нашата страна

5) Прстени за пенис и скротум

Некои прстени за пенис всушност имаат два прстени, еден што се обвиткува околу основата на вашиот пенис и еден што се обвива околу вашите тестиси. Овие прстени се одлични за луѓе кои сакаат стимулација на тестисите за време на сексот (или уживаат во лесно влечење на нивните топчиња). Овие прстени се исто така особено корисни за одложување на ејакулацијата бидејќи ги повлекуваат тестисите од вашето тело (а за да ејакулираат, тестисите треба да се вовлечат во вашето тело).

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top