Водич за заштита од мангупи

Дојде ново време и нова ера на дрски, самобендисани, и момци кои не покажуваат почит. Овој пат ќе ги наречеме мангупи. Еве како да надмудрите еден.

Ако изгледа предобро да биде вистина, веројатно е…

При првото запознавање со ново момче, обично атмосферата е малку непријатна и неизвесна. Непријатноста не зборува ништо негативно за вашата хемија. Тоа само значи дека подобро се запознавате еден со друг. Ако сретнете момче и тој веднаш знае како да ги каже и прави сите правилни работи? Прифатете го тоа со резерва, тој веројатно е мангуп. Ако користи на вас нежни клишеа, тој веројатно ги употребува и на секоја друга девојка од неговата листа со контакти. Мангупите знаат што да кажат за да те освојат, затоа внимавај…

Ако се однесува како да не е за тебе, продолжи понатаму

Играта број еден што мангупот сака да ја игра е потера. Тој сака да го следите и да се обидувате да го привлечете неговото внимание. Секоја девојка која треба да работи за да привлече внимание некому треба да знае дека на вакво момче не вреди да му се посвети време. Сакаат по цели денови да размислувате за нив, и се хранат со двојните сигнали кои ви ги испраќаат. Ваков тип на момци колку повеќе ги бркате, толку нивното его станува поголемо.

Знајте ги нивните игри

На почетокот, тој ќе биде сè за вас. Без разлика дали е првпат да се запознаете лично или да разговарате со него некое време, тој ќе го има целото физичко внимание на вас. Тој ќе игра пинг понг, но ќе биде свртен кон вас додека го игнорира партнерот. Ќе ве задева и ќе ве мами цела ноќ во обид да се вратите на вашето место. И знаете што? Навистина е лесно да се падне. Кој не сака момче што се однесува како никој друг во собата да не постои освен тебе? На која девојка не и се допаѓа да го има целото внимание на светот пред неговите пријатели? Тој дефинитивно сака да знаете дека е за вас, но внимавајте да не игра игри. Имајте на ум за неговите намери пред да влезете длабоко.

Погледнете ја неговата група пријатели

Погледнете како неговите пријатели се однесуваат со девојките. Тоа е клучен знак за тоа како и тој ќе се однесува. Слушајте ги нивните шеги и однесување, а потоа проценете ја нивната зрелост. Секоја група на момци на кои секоја втора реченица зборува за девојки има премногу време и е очајна да биде опуштена. Ако зборуваат лошо за други девојки или се потсмеваат на нивните поранешни девојки или минати врски, тие се целосни идиоти. Ако можеш да кажеш дека еден од неговите пријатели е мангуп, големи се шансите дека и тој е – ако не ист таков во најмала рака сличен. Зрелите момци не го поминуваат своето време дружејќи се со незрели момци. Само знајте дека ако се дружи со идиоти, големи се шансите дека и тој е таков.

Не дозволувајте да лаже

Сигурно ќе го фатите во барем една лага. Ако се обидувате да одредите дали е мангуп или не, само затоа што излажал или направил грешка еднаш, не значи дека никогаш повеќе не треба да разговарате со него. Но, ако тој вели дека ќе се сретне со вас и често ги откажува плановите, или лаже за тоа каде е или со кого е – отфрлете го. Не вреди да седите наоколу да го губите вашето време. Тој е лажго и лагите можат само да ги влошат работите.

Ќе направи да се чувствувате како да сте проблемот

Тој ќе ве врати во неговиот живот најсилно колку што може. Кога ќе се збрка, ќе се извини и ќе каже дека му е многу жал и никогаш повеќе нема да го направи тоа, само за да го направи истото следната вечер. Искреното извинување се состои од тоа кога некој ќе ја прифати вината, ќе преземе одговорност и ќе го промени своето однесување. Мангупите се одлични во тоа што прават да се чувствувате дека вие сте проблемот, а не тие. Се лутиш што два дена не ти праќа порака? Премногу сте приврзани. Дали сте вознемирени што ве остави сама да се дружите со неговите пријатели? Мислеше дека пријателството е важно за тебе. Не дозволувајте да ве убеди. Држете ги очите отворени и бидете свесни кога ќе се обиде да ве измами.

Слушајте ги вашите пријатели

Изреката љубовта е слепа е толку вистинита. Иако ова можеби не е љубов, тој дефинитивно е некој кој ве интересира. Премногу сте емотивно вклучени во ситуацијата за да донесете точна одлука и тие велат дека тоа за да ви помогнат. Иако може да изгледа дека вашите пријатели грешат, голема е веројатноста дека не грешат и тие само се обидуваат да ве спасат од многу тегоби.

Ако сте предалеку и веќе сте паднале на мангуп, еве како да се справите со тоа:

Престанете да разговарате со него.

Тој влијае на вашето внимание, позитивно или негативно. Се додека вие се јавувате, тој победува. Најдобро е само да прекинете секаков контакт со него. Ако сте доволно силни да престанете да разговарате со него и да завршите со тоа, тогаш направете го тоа. Ако знаете дека постојано ќе ги проверувате неговите социјални мрежи за да видите што (или кој) прави, блокирајте го. Подобро е да бидете неуки кога станува збор за тоа што тој прави откако ќе престанете да зборувате. Тој е мангуп, па штом сфати дека сте изгубиле интерес, тој оди кон својата следна цел. Не треба да гледате во што се состои неговиот живот, само ослободете се од него. Тој не вреди.

Знајте ја вашата вредност.

Многу е лесно да се падне на мангуп, тие се добри во тоа да прават девојки да се заљубат во нив. Откако ќе се вклучите емотивно, тоа е маѓепсан круг во кој тој ќе ве натера да се чувствувате навистина лошо, тогаш навистина добро, одново и одново. Тој те растргна малку, но тоа е на него, не на тебе. Сигурно ќе налетате на барем еден мангуп во вашиот живот, затоа не бидете премногу строги кон себе. Само треба да запомните следниот пат да не ги спуштате стандардите. Запомнете што заслужувате и не дозволувајте некој да се однесува со вас помалку од она што вие би се однесувале со него.

Запомнете ги знаците.

Како што почнувате да разговарате со потенцијалните партнери и да се впуштате во нови врски, запомнете ги сите работи за овој мангуп што не ви се допаднале. Не барајте момче што ве потсетува на него, бидејќи тоа е само историја што чека да се повтори. Ако се најдете во шаблонот на повеќекратно состанување со мангупи, навистина одвојте малку време за да си го признаете она што го заслужувате. Посветете малку време на себе, купете си некое парче секси долна облека и подигнете си ја самодовербата. Ако можете да се потсетите колку сте всушност важна и вредна, тогаш шансите да паднете на друг мангуп се многу мали.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top