СЕКСОТ Е НУЖНА ЗАБАВА И ЗДРАВА ПОТРЕБА!

Подарокот кој мора и треба да си го приуштите во рамките на вашето постоење е добриот и забавен сексуален живот. Не само затоа што е пропратен со мноштво на физички и здравствени придобивки, туку и поради тоа што е еден од клучните ( ако не и клучен :)) фактори за добро расположение и одржување на високото ниво на енергија во организмот. Многу грижа, внимание и посветеност се потребни за возбудлив и исполнет сексуален живот, бидејќи, ако постоеше било каква друга опција, дефинивитно би се препишувал на рецепт – и тоа многу 🙂 Но, реалноста, мора да признаеме – е сосема поинаква. Она што се дефинира како добар (читај одличен) сексуален живот, најмногу зависи од индивидуалните потреби и желби на човекот како поединец.

Без разлика дали сте сингл, имате партнер што го познавате цел живот, или пак, сте на почеток на нешто сосема ново и тоа сеуште е свежо, сигурно, ама сигурно, ќе се случи да пројавите различни (индивидуални) гледишта и перцепции за вашите сексуални желби, мисли, ставови, изрази и воопшто – за функционирањето на најдобар можен начин во врска со тоа. Можеби дури и се споредувате со туѓиот сексуален живот кој изгледа подив, пораскошен и поегзотичен од вашиот. А споредување никогаш доста, со оглед на тоа дека живееме во време на доминација на социјалните мрежи кои се дополнителни виновници за чувството на фрустрација… И сега, како за сето ова да се зборува со другата страна?

Знаеме дека, прво, може да биде тешко да се најде она што навистина, ама баш навистина ви се допаѓа и исполнува, а притоа, да мора да го кажете тоа гласно (и да си го признаете згора на се!). Верувајте, се е до комуникација. И со себе и со партнерот.

Всушност, ќе ви појасниме кои се трите суштински точки за сексуална комуникација кои ќе ве натераат да расцветате во неколку форми, бои и димензии 🙂

1. Одбирање на време за разговор

Времето за разговор, пожелно е ДА НЕ се планира, бидејќи најдобро е да се случи спонтано – додека готвите, одмарате, го пиете утринското кафе и сл …На овој начин, разговорот ќе биде полесен, подостапен и поприроден, а не преинтензивен, напнат и пропратен со непријателско расположение и негативна енергија.

2. Зборувајте смирено и со топол тон

Клучно е разговорот да донесе нешто позитивно со себе. Додека е во тек, најдобар метод би бил извлекувањето и набројувањето на корисни примери за вас и партнерот. Кажете за што сте размислувале и што мислите дека би можело да биде погодно за двајцата. Бидете отворени за сè што ви поминало низ глава како мисла, без разлика дали тоа вклучува маски, лисици, секс играчки или можеби виолетови блок светла. Така вашиот партнер ќе се чувствува удобно и прифатено во целиот разговор.

3. Искреност, искреност и само искреност

Јасно е дека да се биде целосно искрен е многу тешко, но најдобрите резултати, сепак, доаѓаат кога сте целосно искрени со себе и со партнерот. Затоа, оставете ја играта на “префрлување на топката” и не користете двосмислени реченици. Воопшто нема да ви биде од корист. Колку помалку треба да се погоди и одгатне – толку е поголема стапката на успех. Играјте секогаш со отворени карти. Само тогаш кога сите желби, идеи и шеги ќе се изнесат на виделина, ќе може да ги измешате со игра и доза на љубопитност, како клуч за успех. Целата работа сигурно ќе биде многу подобра ако сепак ја “зачините”.

Можеби и веќе погодувате дека ќе ви откриеме сосема поразличен и попредизвикувачки свет ( во вид на препорака и совет) кога се работи за уживањето во сексот, а тоа се секс-играчките како докажано најмоќни афродизијаци во интимниот живот на поедонецот.

Размислете само што се може да доживеете 🙂 …

Всушност, секс играчките дефинитивно можат да бидат вашите есенцијални придружници и пријатели кои би постоеле само за ваша корист во целата оваа ситуација. И плус, ќе го натераат вашиот сексуален живот да ги фрли рацете во воздух и предавајќи се да вреска „АЛЕЛУЈА!“

Да да, и тоа на цел глас ! 🙂

Платформа од едно Данско истражување, покажува податоци за фактот дека вкупно 48% од учесниците се обиделе, или пак, фантазирале да пробаат секс играчки.

Но, од каде треба да започнете?

Истражете го вашето тело.

Најдобар начин да ги научите другите за вашето тело е ако самите го имате запознаено. Тоа најдобро се запознава со самозадоволување, или пак, заедничка мастурбација со партнерот, па така на двајцата ќе ви стане јасно за се она што другиот го доживува.

Постојат вибратори наменети за истражување на вашата вагина и се користат за да ги разгалувате вашите надворешни и внатрешни ерогени зони. Таквите видови на вибратори ја стимулираат истовремено и Г-точката и клиторисот. А додека не го пронајдете она што ќе ве натера да воздивнете од дното на вашата дијафрагма, префрлајте се помеѓу различните вибрации наизменично кои ви ги нудат опциите на современите вибратори.

Вибраторот за затоплување на пенисот, е вибратор кој се состои од т.н ракав, кој буквално, се лизга горе-долу. Има своевиден ефект на греење кој се вклучува на посебно копче, а ви овозможува да се чувствувате уште понесекојдневно и поневообичаено. Регулирањето на брзината и темпото, зависат од вашите желби и потреби. Имаат многубројни различни поставки за вибрации кои можете да ги изберете, но било која да ја изберете, ќе завршите среќни и задоволни, со гаранција. 🙂

Вибраторот за вшмукување на клиторис е дел од добро познатото друштво на клиторални стимулатори, кој е дизајниран да го имитира чувството на реално, орално галење. Ќе шмука и скокотка додека не му кажете (наредите!) да престане 🙂

Клиторален вшмукувач-5

Познато е дека стимулаторите на клиторисот обезбедуваат прекрасни, експлозивни оргазми дури и на оние кои претходно имале потешкотии воопшто да ги постигнат. Предиграта е тимски спорт и важна компонента за сексот да стане уште подобар пожежок. Постојат вибратори кои се користат за време на предиграта и сексот со партнерот. Со нив ќе си обезбедите дополнителна помош за вас и за вашиот партнер, бидејќи може да се користат и на вратот, на брадавиците, на клиторисот, на вратот на пенисот или било која друга надворешни ерогена зона на телото ( се зависи од вас). Па, искусете ја реакцијата на вашиот партнер и откријте ги тајните места за задоволство за кои не сте ни знаеле дека постојат!

Кога лежите исцрпени, вашата листа на потреби веројатно – е релативно кратка. Но, сочна љубовна масажа никогаш не е на одмет, нели? 🙂

Постојат вибратори кои истовремено се и масажери, па со нив може да ги измасирате болните делови од телото, а стапчето може брзо да се заврти и неговиот врат да се искористи за длабока пенетрација 🙂 Додека главата пак, може да се искористи за галење на пенисот, зошто да не? 🙂

Со овие наши совети и насоки, дефинитивно ги имате најважните карти во вашите раце и еден мал топ на камен-темелници, потребни да ја изградите вашата империја, кога станува збор за одличен сексуален живот.

Тогаш, ништо друго не ни преостанува, освен да ви посакаме многу забава и жешки оргазми! 🙂

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shopping Cart
Scroll to Top